به گزارش «فرهیختگان»، پرونده جنجالی‌ترین کنکور قرن بالاخره روز گذشته با اعلام نتایج نهایی و مشخص شدن نفرات برتر پنج گروه آموزشی بسته شد تا داوطلبان آزمون سراسری ۹۹ بالاخره بتوانند بعد از چند ماه پراسترس نفسی تازه کرده و از الان به فکر انتخاب‌رشته و دانشگاه موردنظرشان البته با توجه به رتبه اعلامی توسط سازمان سنجش باشند. کنکوری که از همان روزهای اولیه شیوع کرونا زمزمه‌ها پیرامون برگزاری یا عدم‌برگزاری‌اش بالا گرفته بود و در کنار اظهارنظرهای ضدونقیض مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت و علوم درباره زمان شروع این ماراتن بزرگ علمی، یک‌بار نیز زور کرونا به آن رسید و بالاخره زمانش را از تیرماه که در طول چهار دهه گذشته همیشه موعد اصلی برگزاری کنکور بوده، با تاخیر یک‌ماهه همراه و به اواخر مرداد و اول شهریورماه موکول کرد. شهریورماهی که بالاخره خیال بیش از یک‌میلیون داوطلب شرکت‌کننده را راحت کرد و حالا دانشگاه‌های سراسر کشور منتظر ورود ۱۷۵هزار و ۸۴۹ دانشجوی جدیدالورودی هستند که می‌خواهند روی صندلی کلاس‌های مختلف مراکز آکادمیک به تحصیل بپردازند. نکته جالب درباره آزمون سراسری ۹۹ این است که با توجه به تاخیر در زمان برگزاری‌اش، همان روزهای پایانی دوم ماه سال ماه امکان ثبت‌نام مجدد برای داوطلبان جامانده فراهم شد تا ۳۱ هزار و ۵۱۸ نفر در دور دوم ثبت‌نام‌ها به تعداد داوطلبان اضافه شوند و درمجموع یک‌میلیون و ۳۹۳ هزار و ۲۳۳ نفر منتظر رسیدن روزهای پایانی مرداد ماه و اولین روز شهریور باشند تا بتوانند شانس خود را در کنار علم‌شان برای رسیدن به دانشگاه امتحان کنند. با این حال تنها یک‌میلیون و ۲۴۷هزار و ۴۴۹ نفر اقدام به پرینت کارت ورود به جلسه امتحانی در بازه زمانی ۲۹، ۳۰، ۳۱ مرداد و اول شهریورماه کردند تا در پنجاه‌وهفتمین کنکور سراسری کشور شرکت کنند و این به معنی عدم‌دریافت کارت ورود توسط ۱۴۵هزار و ۷۸۴ نفر در این آزمون بوده، البته درنهایت تنها یک‌میلیون و ۱۶۶ هزار نفر در جلسه آزمون حاضر شدند.

نیمی از شرکت‌کنندگان گروه تجربی مجاز به انتخاب‌رشته نشدند

امسال زمان برگزاری کنکور خود قصه پرغصه‌ای بود که هربار استرس زیادی را به داوطلبان و به تبع خانواده‌های آنها وارد می‌کرد، داوطلبانی که هرچند یک‌سال از عمرشان را پای تست‌زدن گذاشته بودند اما از خردادماه به خاطر شیوع کرونا و از طرف دیگر بی‌برنامگی‌های مسئولان آموزشی کشور دچار سردرگمی شده بودند و هرازگاهی خبرهای جدیدی از مسئولان می‌شنیدند، خبرهایی که هرکدام نقض‌کننده خبر قبلی یا اظهارنظر مسئولی بود، در این میان بازار شایعات نیز داغ شده بود تا جایی که بار روانی تحمیل‌شده به جامعه داوطلبان دیگر غیرقابل تحمل شده بود. روزی نبود که خبر متفاوتی درباره زمان یا لغو کلی بزرگ‌ترین کنکور کشور به گوش نرسد، تا اینکه درنهایت وزرای بهداشت و علوم آب پاکی را روی دست داوطلبان ریختند و از برگزاری آزمون سراسری در پایان مرداد و اول شهریور ماه سخن گفتند. یک ماه بعد از برگزاری این آزمون و در ۳۰ شهریور بالاخره نتایج اولیه مشخص بود و ۱۳۵ هزار و ۴۲۰ نفر در گروه ریاضی، ۳۵۲ هزار و ۹۲۳ نفر در گروه علوم تجربی، ۳۱۴ هزار و ۴۷۱ نفر در گروه علوم انسانی، ۸۰ هزار و ۸۶ نفر در گروه هنر و ۱۲۹ هزار و ۵۰۶ نفر در گروه زبان‌های خارجی مجاز به انتخاب‌رشته شدند، تعداد داوطلبان گروه علوم تجربی باز همانند سال‌های اخیر در صدر قرار داشت و گروه علوم ریاضی در سه گروه اصلی جزء آخرین‌ها بوده است.

سنگینی کفه نفرات برتر به نفع پسران و تهرانی‌ها

نکته جالب اعلام نتایج نهایی این بود که نفرات برتر گروه آزمایشی علوم تجربی و ریاضی آقا بودند و تنها یک خانم توانسته بود رتبه هفت گروه علوم تجربی را کسب کند، وضعیت اما در گروه علوم انسانی متفاوت بود و از میان ۱۰ نفر برگزیده، چهار داوطلب زن و مابقی مرد بوده‌اند. در این میان همچنین داوطلبان تهرانی با ۱۱ برگزیده جزء صدرنشین‌های جدول برترین‌های کنکور قرار دارند، اما آنچه بعد از انتشار اسامی برترین‌ها خودنمایی کرد، حضور داوطلبی از استان محروم سیستان‌وبلوچستان آن هم در رتبه نهم گروه آزمایشی علوم ریاضی بود، مساله‌ای که می‌تواند یکی‌دیگر از شگفتی‌های این دوره از کنکور سراسری کشور باشد.

رتبه نهم گروه آزمایشی ریاضی:
در دبیرستان دانشگاه زابل تحصیل کردم، شریف می‌روم

محمدمهدی حیدری‌نسب، رتبه ۹ گروه آزمایشی علوم ریاضی که از سیستان‌وبلوچستان در کنکور امسال شرکت کرده بود، در گفت‌وگو با «فرهیختگان» با بیان اینکه سه سال پایانی دوران تحصیلم را در دبیرستان دانشگاه زابل بودم گفت: «در استان ما مدارسی وجود دارد که به دانشگاه‌ها وابسته‌اند و جزء مدارس غیردولتی محسوب می‌شوند، البته برای ورود به آنها باید در آزمون‌های آن شرکت کنیم و تنها در صورت قبولی می‌توانیم در آنها به تحصیل بپردازیم.»
او ادامه می‌دهد: «قبل از کنکور به کسب رتبه تک‌رقمی خیلی امیدوار بودم اما بعد از تمام شدن جلسه کنکور با توجه به اینکه سوالات بسیار سختی بود، از اینکه بتوانم چنین رتبه‌ای را کسب کنم، خیلی ناامید شدم، اما خوشبختانه توانستم رتبه زیر ۱۰ را کسب کنم. با این حال باید به این مساله نیز اشاره کنم که روزانه بین ۴ تا ۱۲ ساعت درس می‌خواندم و سال پایانی تحصیلم نیز در هیچ کلاسی جز مدرسه شرکت نکرده‌ام.»
رتبه ۹ گروه آزمایشی علوم ریاضی با بیان اینکه یک‌سال و نیم پیش از برگزاری کنکور به شکل جدی شروع به درس خواندن کردم، تصریح می‌کند: «مدرسه ما چون نوبت صبح و بعدازظهر داشت از همان ابتدا زمان برخی کلاس‌هایمان بیشتر از دیگر مدارس بود، به‌طور مثال اگر کلاس ریاضی مدرسه‌ای چهار ساعت بود ما ۶ ساعت این کلاس را می‌گذراندیم، البته هدف اصلی‌ام از درس خواندن این نبود که صرفا بتوانم رتبه تک‌رقمی بیاورم، بلکه همین که رتبه‌ای داشته باشم که دستم در انتخاب‌رشته و انتخاب دانشگاه باز باشد، کفایت می‌کرد.»
حیدری‌نسب با اشاره به شیوع کرونا در کشور می‌گوید: «این مساله هم مزیت داشت و هم ایراد، چراکه از یک طرف علاوه‌بر اینکه باعث شد تا زمان بیشتری را در خانه باشیم، با تعویق کنکور فرصت درس خواندن را نیز افزایش داد، اما در کنار آن استرس احتمال بیمار شدن بعد از شرکت در جلسه کنکور باعث شد نه‌تنها عده‌ای از داوطلبان در جلسه شرکت نکنند، بلکه ناهماهنگی‌های صورت گرفته درخصوص برگزاری یا عدم برگزاری کنکور نیز خود باعث سردرگمی داوطلبان شد و بار روحی منفی را به ما تحمیل کرد.»
او صحبت‌هایش را این‌طور به پایان می‌رساند: «هنوز مطمئن نیستم که می‌خواهم بین رشته کامپیوتر و برق دانشگاه شریف کدام را انتخاب کنم، اما قطعا دانشگاهی که در آن درس خواهم خواند، شریف خواهد بود.»

رتبه اول گروه آزمایشی ریاضی:
هر سال ۱۵ تا ۲۰ میلیون شهریه مدرسه‌ام بود

ابوالفضل حاجی‌محمدحسین‌کاشی، رتبه اول گروه آزمایشی ریاضی و از داوطلبان تهرانی نیز می‌گوید: «سه‌ سال پایانی را در دبیرستان علوی تحصیل کرده‌ام و از همان ابتدا تلاشم این بود که بتوانم رتبه زیر ۱۰ را کسب کنم، البته تصور نمی‌کردم که بتوانم رتبه اول ریاضی شوم. در هیچ موسسه آموزشی شرکت نکردم و برنامه‌هایی که مدرسه برایمان در نظر گرفته بود به حدی کامل بود که دیگر نیازی به شرکت در این موسسات نبود. البته هر سال بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان نیز شهریه این مدرسه بود.»
او ادامه می‌دهد: «تا پیش از کرونا از هفت صبح تا ۱۹ در مدرسه حضور داشتیم اما در زمان کرونا عملا مدرسه تعطیل شد و تنها برنامه‌هایی برای چگونگی درس خواندن به ما می‌دادند، متاسفانه در بازه‌ای که وضعیت برگزاری کنکور مشخص نبود، فشار روحی زیادی را تحمل می‌کردیم و آرامش‌مان از بین رفته و فضا کم‌کم فرسایشی شده بود.» رتبه اول گروه آزمایشی ریاضی تصریح می‌کند: «هنوز بین رشته برق و کامیپوتر دانشگاه شریف دودل هستم و نتوانسته‌ام رشته موردنظرم را انتخاب کنم.»

رتبه چهارم گروه آزمایشی ریاضی:
در مدرسه شهید رجایی یک تحصیل کرده‌ام

آرمین ثقفیان، رتبه چهارم گروه آزمایشی ریاضی می‌گوید: «در مدرسه شهید رجایی یک که جزء مدارس سمپاد استان است، تحصیل کرده‌ام و علی‌رغم اینکه از همان ابتدا برای کسب رتبه تک‌رقمی برنامه‌ریزی کرده بودم، اما روز امتحان تصور کردم که نمی‌توانم چنین رتبه‌ای را کسب کنم. هرچند معمولا در مدرسه و خانه درس می‌خواندم، اما یک‌بار در کلاس‌های رفع‌اشکال ریاضی شرکت کردم، اما مابقی دروس را بدون این کلاس‌ها دنبال کردم.» او با بیان اینکه احتمالا به دانشگاه صنعتی شریف می‌روم، ادامه می‌دهد: «هنوز درباره رشته به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ام و باید بگویم که متاسفانه بعد از شیوع کرونا سطح مطالعات‌مان کمی افت پیدا کرده آن هم به دلیل افزایش استرس بود، از سوی دیگر تعویق برگزاری کنکور شوک بزرگی به من وارد کرد و از همه بدتر بی‌برنامگی مسئولان درباره زمان نهایی آزمون برایم بسیار عجیب بود.»

رتبه اول علوم تجربی:
تنها ۷ ساعت در روز درس می‌خواندم

سیدامیر سیدشنوا جوان ۱۸ ساله اردبیلی امسال موفق شده جایگاه نخست را بین علاقه‌مندان و داوطلبان کنکور تجربی از آن خود کند. رتبه‌ای که بسیاری رویای آن را در سر می‌پرورانند. او هم مانند دیگر رتبه‌های برتر کنکور امسال، انتظار تک رقمی‌شدن را داشت اما انتظار اینکه رتبه نخست کنکور شود، نه. سیدامیر به «فرهیختگان» می‌گوید: «برخلاف بسیاری از رتبه‌های برتر کنکور که روزانه ۱۴، ۱۵ ساعت درس می‌خوانند، من چون کیفیت درس خواندنم بالا بود، تنها به روزی ۶ تا ۷ ساعت مطالعه منابع و تست‌زنی اکتفا می‌کردم. در کنار درس خواندن، در آزمون‌های آماده‌سازی کنکور هم شرکت می‌کردم.» او در مدرسه تیزهوشان شهید بهشتی ناحیه یک اردبیل، ازجمله مدارس سمپاد تحصیل کرده و معتقد است آنقدر کیفیت معلمان مدرسه بالا بود که دیگر نیازی به برگزاری کلاس‌های کنکور در مدرسه هم نبود. رتبه اولی کنکور تجربی می‌گوید: «شرایط کرونایی، مدرسه تعطیل بود و تمام روز در خانه بودم و روحیه‌ام را تضعیف کرده بود و ساعت‌های کمتری درس می‌خواندم. مدرسه رفتن به من‌ انگیزه می‌دهد.»
او درباره تاخیرهایی که در زمان برگزاری کنکور ۹۹ ایجاد شد، تاکید می‌کند که این تاخیرها تاثیری روی من نداشته و آمادگی کامل برای برگزاری کنکور داشتم و از نظر روحیه هم بسیار قوی بودم. از نظر او، کنکور باید برگزار می‌شد و تأخیر بیشتر در زمان برگزاری آن، اوضاع را بهتر نمی‌کرد. سیدامیر هنوز تصمیم نهایی خود را برای انتخاب‌رشته نگرفته اما بیشتر به تحصیل در رشته پزشکی در تهران تمایل دارد. او به‌طور میانگین مبلغی را که برای قبولی در کنکور تجربی هزینه کرده، بین ۵ تا ۶ میلیون عنوان کرد.

رتبه سوم علوم تجربی:
۱۰میلیون تومان برای رسیدن به رتبه هزینه کردم

محمد تیموری‌ماسوله اهل گرگان، در کنکور سال ۹۹ گروه تجربی رتبه سوم را به دست آورده است. او در مدرسه تیزهوشان شهید بهشتی گرگان جزء مدارس سمپاد تحصیل کرده است. محمد با تبریک دوستانش در نیمه‌های شب از نتیجه کنکور مطلع شده و با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر تلاش بی‌وقفه‌ای داشته و با توجه به نتایج تست‌هایی که در ماه آخر به دست آورده بود، انتظار داشت رتبه قابل‌ملاحظه‌ای در کنکور بیاورد، اما به گفته خودش، با توجه به شرایطی که بر کنکور حکم فرماست، شرایط کمی گیج‌کننده و غیرقابل پیش‌بینی بود و از رتبه سوم شدن غافلگیر شده است.» این جوان ۱۸ساله به «فرهیختگان» می‌گوید: «تا پیش از ایجاد شرایط کرونا در ماه اسفند، در روزهای تعطیل به‌طور میانگین هفت ساعت و در روزهای مدرسه پنج ساعت درس می‌خواندم اما بعد از کرونا، تلاشم را بیشتر کردم.» محمد درباره روزهای نخست کرونا و قرنطینه خانگی می‌گوید: «با توجه به اینکه روزهای زیادی را در خانه قرنطینه بودیم و دچار خستگی شده بودم، اما بعد از مدتی این محدودیت را تبدیل به فرصت کردم و سعی کردم از این وضعیت استفاده کنم به‌طوری که ساعت‌های مطالعه‌ام را بیشتر کردم و به روال قبل برگرداندم و میانگین بیشتر از روزی هفت ساعت درس می‌خواندم.»
رتبه سوم کنکور تجربی با توجه به تاخیرهایی که در زمان برگزاری کنکور ایجاد شد، می‌گوید: «اولین‌بار کنکور دو ماه به تعویق افتاد و احساس کردم فرصت بیشتری برای مطالعه دارم و برایم قابل‌قبول بود اما سری دوم که اعلام کردند قرار است دوباره به تاخیر بیفتد واقعا برایم قابل‌قبول نبود و بلاتکلیفی ایجادشده بسیار برایم آزاردهنده بود و با وجود آمادگی کامل برای کنکور از نظر روحی به هم ریخته بودم.» او در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که با وجود شرایط کرونایی، موافق لغو کنکور نبودم اما از شرایط کرونا هم نگران بودم و با توجه به محدود بودن امکانات، از اجرای دقیق پروتکل‌ها هم مطمئن نبودم. اما در حوزه‌ای که من کنکور دادم، پروتکل‌ها به خوبی اجرا شده بود. او تنها دوره‌های کنکور مدرسه را گذرانده و میانگین مبلغی را که برای کلاس‌های کنکور مدرسه و کتاب‌های تست هزینه کرده چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان عنوان کرد. محمد در نظر دارد در رشته پزشکی دانشگاه تهران ادامه تحصیل دهد.

رتبه هفتم کنکور  علوم انسانی:
موافق تعویق کنکور بودم

فاطمه برات‌نژاد از شهر قائنات در گروه آزمایشی علوم انسانی توانسته رتبه هفت را در کنکور امسال کسب کند. او می‌گوید: «کسب رتبه تک‌رقمی در کنکور امسال را حدس می‌زدم، زیرا اکثر آزمون‌های آزمایشی تخمین رتبه داشت و همیشه در این آزمون‌ها رتبه یک تا ۲۰ را کسب می‌کردم. نظر مشاور همراه بنده در آزمون‌ها نیز کسب رتبه تک‌رقمی در کنکور بود.» او با بیان اینکه در مدرسه نمونه‌دولتی فدک تحصیل کرده‌ام، اضافه می‌کند: «شهریه مدرسه سالی ۱۰۰هزار تومان بود و برای کنکور نیز هزینه ‌چندانی نکردم؛ البته هزینه‌های آزمون‌ها و خرید کتاب کار کنکور مقداری هزینه‌بر بود اما با توجه به اینکه در کلاس کنکور شرکت نکرده‌ام هزینه‌ چندانی را متقبل نشدم.» برات‌نژاد با بیان اینکه هشت ساعت در طول روز مطالعه داشتم تصریح می‌کند: «شیوع کرونا باعث شد تمام متقاضیان کنکور با چالش‌هایی مواجه شوند؛ اما این بیماری نتوانست خللی در درس خواندن و مطالعه من ایجاد کند، چراکه فرصت خوبی بود تا مطالعه خود را بیشتر کرده و مباحث عقب‌مانده را مرور کنم.» رتبه هفت کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی با تاکید براینکه موافق تعویق کنکور بودم، می‌گوید: «شیوع کنکور البته چالش‌هایی را ایجاد کرده بود اما با کمک مشاور همراه توانستم بر استرس غلبه کرده و مرور درس‌ها را مجددا آغاز کنم.» برات‌نژاد هنوز برای انتخاب رشته و دانشگاه محل تحصیلش تصمیمی نگرفته است.

رتبه دوم کنکور  علوم انسانی:
علاقه‌مند به تحصیل در رشته علوم قضایی یا حقوق هستم

علیرضا چلابیان از شهر آمل توانسته است رتبه ۲ کنکور را در گروه آزمایشی علوم انسانی از آن خود کند. او می‌گوید: «در مدرسه تیزهوشان شهید بهشتی تحصیل کرده و از آن جایی که در کلاس کنکور شرکت نکرده‌ام نیز هزینه‌ چندانی را برای کنکور نداشته‌ام.»
او با بیان اینکه در طول روز میانگین هشت ساعت مطالعه کرده‌ام، ادامه می‌دهد: «در زمان شیوع کرونا شرایط خاصی در کشور به وجود آمد که باید جوانب مختلفی در نظر گرفته می‌شد؛ بنابراین سعی کردم خود را با شرایط پیش‌آمده وفق دهم. با این اوصاف فکر می‌کنم اگر برگزاری کنکور به تعویق نمی‌افتاد و در زمان رسمی خود برگزار می‌شد بهتر بود چراکه در اوایل تیرماه آمار کرونا نسبت به الان پایین‌تر بود.»
چلابیان با تاکید بر اینکه شیوع کرونا حدود سه ماه کنکور را با به تعویق انداخت، اضافه می‌کند: «این موضوع باعث شد که وقت بیشتری برای مطالعه داشته باشیم. البته من فکر نمی‌کردم بتوانم رتبه تک‌رقمی را در کنکور امسال کسب کنم اما به رتبه دورقمی امید داشتم.»
او علاقه‌مند است در رشته علوم قضایی یا حقوق تحصیل کند اما هنوز برای دانشگاه محل تحصیلش تصمیمی نگرفته است.

رتبه ششم کنکور علوم انسانی:
براساس علاقه و بازار کار انتخاب‌رشته می‌کنم

نازنین‌زهرا افشار از شهر قزوین نیز توانسته است رتبه ۶ انسانی را کسب کند. او با بیان اینکه در دبیرستان تیزهاشون فرزانگان تحصیل کرده‌ام به «فرهیختگان» می‌گوید: «در روزهایی که به مدرسه می‌رفتم حدود پنج و روزهایی که در منزل بودم بین ۹ تا ۱۰ ساعت مطالعه می‌کردم.» او با بیان اینکه در کلاس کنکور شرکت نکرده‌ام، ادامه می‌دهد: «با تعویق کنکور موافق نبودم، چراکه تعویق کنکور باعث فرسایش متقاضیان کنکور می‌شود. البته نهادهای ناظر بهتر می‌توانند در این زمینه تصمیم‌گیری کنند اما معتقدم به تعویق انداختن کنکور تا حدود زیادی باعث فرسایش و استرس بچه‌ها شد.» افشار تاکید کرد: «شیوع بیماری کرونا نیز تا حد زیادی باعث استرس شد اما در روند مطالعه من برای کنکور خوشبختانه وقفه‌ای ایجاد نکرد.»
رتبه ۶ کنکور علوم انسانی با بیان اینکه تمام رشته‌های گروه آزمایشی علوم انسانی رشته‌های خوبی هستند، اظهار می‌کند: «در حال مطالعه برای تحصیل در یکی از رشته‌های این گروه هستم و هنوز در این مورد تصمیمی نگرفته‌ام. بخشی از انتخابم به علاقه‌مندی و بخش دیگر به فضای کار در آینده مربوط خواهد بود.»

رتبه چهارم کنکور زبان:
قصد دارم در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل کنم

نکته قابل‌تامل درباره داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون زبان این است که نه‌تنها اکثر آنها از رشته‌های غیر از زبان در این آزمون شرکت کرده‌اند، بلکه بخش اعظم نفرات برتر نیز می‌خواهند در رشته‌های غیرزبان در مراکز دانشگاهی به تحصیل بپردازند، جالب‌تر اینکه برخی نفرات گروه هنر از مشاوران بیرون از مدرسه کمک گرفته‌اند، مساله‌ای که شاید در داوطلبان دیگر گروه‌های آزمایشی کمتر شاهد آن باشیم. رضا ابراهیمی، رتبه چهار کنکور زبان نیز با بیان اینکه دیپلم را در رشته تجربی و در مدرسه تیزهوشان شهید بهشتی گرفته‌ام، می‌گوید: «در روزهایی که در مدرسه حضور نداشتم تلاش می‌کردم از ۱۰ ساعت کمتر درس نخوانم و هرچند کتاب‌های درسی محور اصلی‌ام بود اما بیشتر وقتم را صرف تست زدن کرده‌ام.»
او با تاکید بر اینکه در کلاس‌های تست‌زنی گاج و سنجش و… شرکت کرده‌ام، ادامه می‌دهد: «هزینه‌هایی که برای کنکور کرده‌ام تقریبا از ۱۰ میلیون تومان بیشتر شده است، البته باید به این مساله اشاره کنم که خوشبختانه حضور چندان زیادی در فضای مجازی نداشتم و به همین دلیل خیلی ذهنم درگیر تعویق یا عدم‌تعویق زمان برگزاری کنکور نبود و توصیه می‌کنم داوطلبان سال آینده درگیر حواشی نشوند و تنها تمرکزشان را صرف کنکور و در این زمینه تلاش کنند.» رتبه ۴ کنکور زبان صحبت‌هایش را این‌طور به پایان می‌رساند: «در نظر دارم تا در رشته تجربی دانشگاه علوم پزشکی تهران تحصیل کنم و قصد ندارم در رشته زبان به تحصیل بپردازم.»

چند درصد داوطلبان پشت سد کنکور ماندند؟

با نگاهی به آمار شرکت‌کنندگان و البته تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در گروه‌های آزمایشی مختلف باید گفت بخش اعظمی از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شده‌اند و تنها کمتر از ۳۰ درصد در هریک از زیرگروه‌های آزمایشی نتوانسته‌اند از سد کنکور عبور کنند. البته این مساله در گروه علوم‌تجربی کاملا متفاوت است چراکه از میان ۵۹۴ هزار و ۲۵۹ نفر تنها  ۳۵۲ هزار و ۹۲۳ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و عملا ۴۰ درصد پشت سد کنکور ماندند. در گروه آزمایشی ریاضی که ۱۵۵ هزار و ۲۵۰ داوطلب در جلسه آزمون شرکت کردند، ۱۳۵ هزار و ۴۲۰ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و ۱۴ درصد از جمعیت شرکت‌کننده از راهیابی به مرحله دوم بازماندند. در گروه علوم‌انسانی نیز تنها ۱۱ درصد نتوانستند از سد کنکور عبور کنند و از بین ۳۵۵ هزار و ۵۸۰ داوطلب، ۳۱۴ هزار و ۴۷۱ نفرشان به مرحله انتخاب رشته رسیدند. در گروه زبان هم ۲۵ درصد نتوانستند به انتخاب رشته برسند؛ چراکه تنها ۱۲۹ هزار و ۵۰۶ نفر از میان ۱۷۴ هزار و ۴۱۲ شرکت‌کننده، مجاز شناخته شدند. در گروه هنر نیز تقریبا ۹۲ درصد نتوانستند از سد کنکور عبور کنند.

۶۷ درصد نفرات برتر کنکور سمپادی هستند

نکته قابل‌تامل درباره نفرات برتر کنکور امسال برخلاف داوطلبان سال گذشته، مدارس محل تحصیل آنهاست؛ چراکه سال گذشته تقریبا اکثر داوطلبانی که توانسته بودند در زمره ۱۰ یا ۵ نفر برتر گروه‌های مختلف آزمایشی قرار بگیرند، افرادی بودند که زمانی در مدارس غیرانتفاعی تحصیل می‌کردند، اما به‌نظر می‌رسد امسال دانش‌آموزان سمپادی و تیزهوشان در میدان رقابت با غیرانتفاعی‌ها، برگ‌برنده را در دست گرفته‌اند و توانسته‌اند شاخ غول کنکور را بشکنند. مساله جالب‌تر اینکه در میان برترین‌های امسال داوطلبی از استان سیستان‌وبلوچستان است که توانسته رتبه نهم گروه آزمایشی علوم ریاضی را کسب کند و توانسته خود را درجمع ۱۰ نفر اول این گروه آزمایشی جای دهد. همچنین رتبه هفتم این گروه آزمایشی نیز در مدرسه‌ای کاملا دولتی درس خوانده؛ موضوعی که  با توجه به اتفاقات چندسال اخیر و عدم حضور دانش‌آموزان این مدارس در نفرات برتر کنکور می‌تواند مساله‌ای امیدبخش برای دانش‌آموزان دولتی باشد. وضعیت برای نفرات برتر کنکور علوم‌تجربی نیز به‌نفع دانش‌آموزان سمپادی تمام‌ شده چراکه تنها یک نفر در میان آنها از مدرسه غیرانتفاعی به این جایگاه رسیده است. در علوم‌انسانی اما شرایط ویژه‌تری حاکم است، به‌عبارت دیگر اکثر ۱۰ نفر برتر این گروه از دانش‌آموزان مدارس نمونه‌دولتی‌ای هستند. در گروه آزمایشی هنر و زبان نیز جز نفر اول و چهارم گروه هنر که در مدرسه غیرانتفاعی درس ‌خوانده‌اند، مابقی همگی جزء دانش‌آموزان سمپادی کشور به‌شمار می‌روند.

نویسنده :  زهرا رمضانی، سارا طاهری و ندا اظهری،گروه دانشگاه