بسمه تعالی

با اندوه و تأسف فراوان خبر درگذشت عالم مجاهد جناب حجةالاسلام آقای دکتر جواد اژه‌ای را دریافت کردم؛ شخصیت برجسته و ممتازی که سالهای متمادی مجاهدتهای بزرگ و مبارک را بااخلاص و بدون اندک تظاهری عهده‌دار شد. یادگارهای فراموش‌نشدنی برای کشور و انقلاب برجای گذاشت.

تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تشکیل مدارس استعدادهای درخشان کشور، مدیریت پدرانه بر مجموعه‌های نخبگانی جوان، و سازنده در دوران طلائی مدال‌آوری‌های علمی بین‌المللی از جمله‌ی این یادگارهای بی‌همانند است.

این مجاهد خاموش که خود برادر شهیدی عزیز و داماد شهید عالیقدر آیت‌الله بهشتی بود بنای نخبگی و نخبه‌پروری را بر شالوده‌های محکم ایمان وانقلاب استوار ساخت و سپیدروی و سرافراز به ملاقات خداوند رحیم شتافت. اینجانب با تأسف عمیق به همسر گرامی و صبور و فرزندان عزیز و دیگر منسوبان و بازماندگان ایشان و نیز عموم جامعه‌ی نخبگانی کشور تسلیت عرض میکنم. رحمت و مغفرت الهی را برای آن مرحوم مسألت مینمایم.

سیّدعلی خامنه‌ای

۹۹/۸/۲۴

الَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَهً عِنْدَ اللَّهِ وَأُولَئِکَ هُمُ الْفَائِزُونَ (توبه / آیه ۲۰)

درگذشت دانشمند فرهیخته، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده فقید رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا، موجب اندوه و تأثر عمیق گردید.

این عالم مجاهد افزون بر تسلط بر علوم حوزوی و دانشگاهی در فعالیت‌های مختلف علمی و دانشگاهی از جمله تأسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، وحدت میان دانشگاه و حوزه و نیز در سایر سمت‌های خدمتگزاری، کارنامه درخشان و ارزشمندی از خود برجا گذاشت که به عنوان الگویی برای دانش‌آموختگان معارف اسلامی همواره الهام‌بخش خواهد بود.

اینجانب این ضایعه را به جامعه علمی و دانشگاهی، دوستداران، خانواده مکرم آن عالم وارسته و به ویژه خانواده بزرگوار شهید آیت‌الله بهشتی تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و همجواری با ائمه اطهار (ع) و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.»

انا لله و انا الیه راجعون

دریافت خبر رحلت دانشمند فرهیخته، حجت الاسلام دکتر جواد اژه‌ای موجب تأثر اینجانب شد.

این عالم فقید که در کنار شهید آیت الله بهشتی، از ابتدای انقلاب وجه همت خود را بر تربیت نسل‌های آینده این سرزمین قرار داد و در مسئولیت‌های متعدد فرهنگی، چه در جایگاه نمایندگی، ولی فقیه در امور دانشجویان دانشجویان اروپا و آمریکا، چه در مقام تأسیس و اداره سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و چه در تلاش‌های علمی خود در حوزه تعلیم و تربیت، منشأ خدمات بزرگ بود.

این مصیبت را به همسر مکرمه ایشان – یادگار شهید بزرگوار آیت الله بهشتی – و همچنین خانواده‌های اژه‌ای و بهشتی، برادران، فرزندان و شاگردان آن مرحوم تسلیت می‌گویم.

خداوند آن مرحوم را با برادر شهیدش محشور کرده و به بازماندگان صبر واجر عطا فرماید.

سید ابراهیم رئیسی

بسم الله الرحمن الرحیم

 إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ

فقدان اندیشمند گرانمایه و عالم مجاهد و مهذب حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا و استاد دانشگاه تهران موجب تأسف و تالم گردید . ایشان از شخصیتهای برجسته و مخلص انقلاب و نظام و یاور رهبری بودند که در طول سالهای متمادی و ادوار مختلف در عرصه‌های علمی ، فرهنگی و اجرایی خدمات شایان و فراموش نشدنی را به کشور عرضه داشتند.

از دستاوردهای ارزشمند ایشان تاسیس و پایه گذاری سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و مدیریت عالمانه مجموعه نخبگان جوان بود که باعث رشد و شکوفایی و سرافرازی آنان در عرصه‌های علمی بین‌المللی و زمینه‌ساز توجهات ویژه به تربیت و سازندگی نخبگان و نخبه پروری گردید.

ایشان با دلسوزی کم‌نظیری عمر خود را وقف تربیت نوجوانان مستعد در سراسر کشور کردند و به خصوص یکی از زمینه سازان اصلی توجه ویژه به پرورش استعداد دانش آموزان محروم بودند و بی‌ریا و مخلصانه در این راه خدمت کردند. نتیجۀ سالها مجاهدت دکتر اژه‌ای در سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، نشانگر آن بود که آموزش عمومی و دولتی، می‌تواند پیشرو، موثر و محرومیت‌زدا باشد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به جامعه علمی ،فرهنگی و نخبگانی، شاگردان و همکاران آن مرحوم در مجموعه سازمان ملی استعدادهای درخشان و دانشگاه تهران ،دوستان ، خانواده محترم‌ ، همسر مکرم و به ویژه بیت شهید بزرگوار آیت الله دکتر بهشتی و سایر وابستگان ، برای آن روحانی جلیل القدر که اینک در جوار برادر شهیدش آرام گرفته رحمت و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه الهی مسئلت می نمایم.

محمدباقر قالیباف

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ. إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ

 

درگذشت روحانی با فضیلت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر جواد اژه‌ای «رحمت‌الله علیه» موجب تأسّف گردید.

 

نقش ممتاز ایشان در تربیت استعدادهای درخشان و حمایت از نخبگان کشور‌، فراموش ناشدنی است.

 

خداوند روح این روحانی با اخلاص و بزرگوار و همچنین برادر شهید ایشان مرحوم حجت الاسلام آقای حاج شیخ اکبر اژه‌ای و نیز روح مطهر شهید مظلوم

 

آیت‌الله دکتر بهشتی «قدس‌سر‌هم» را غریق رحمت و مغفرت خود فرموده و به همه بازماندگان محترم ایشان صبر و اجر وافر عنایت فرماید.به خاندان گرامی ایشان و بیت ارجمند شهید بهشتی و بیت شریف مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ علی‌محمد اژه‌ای «رضوان‌الله علیهما» صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم و علوّ درجات آن فقید سعید را از خداوند تعالی مسألت می‌نمایم.

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

ارتحال حجت الاسلام والمسلمین آقای جواد اژه‌ای موجب تاثروتاسف عمیق اینجانب گردید.

فقدان این شخصیت برجسته که سالهای طولانی از عمر پربرکت خویش را در راه خدمت به فرهنگ و ارزش های دینی و انقلابی نظام جمهوری اسلامی و ارتقای استعدادهای درخشان کشور صرف نمود، به محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، شاگردان و ارادتمندان بویژه خانواده محترم ایشان تسلیت عرض نموده و ضمن طلب علو درجات و آرزوی رحمت واسعه الهی برای آن فقیدسعید، از خداوندمتعال برای بازماندگان محترم صبرجمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت جانسوز دانشمند و استاد فرهیخته وفداکار مرحوم مغفور حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا و داماد ارشد آیت الله شهید بهشتی موجب غم و اندوه و تأثر فراوان گشته وهمه دوستان وعلاقمندان ودانشجویان عزیز بویژه دانشجویان خارج از کشور را داغدار نمود.

این عالم مجاهد و خدوم و با اخلاق خدمات ارزنده علمی و فرهنگی را به جامعه ارزانی داشته و پس از انقلاب شکوه مند اسلامی پیوسته در سنگرهای مختلف در تحکیم و استواری نظام کوشیده و در حمایت از دانشجویان اسلامی مقیم خارج از کشور و تشکیل و پشتیبانی از انجمن‌های اسلامی دانشجویان بسیار موفق و شبانه روز تلاش نموده که آثار زحمات آن فقید سعید برجسته و آشکار است.

اینجانب این ضایعه بزرگ را به محضر مبارک رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای علماء و روحانیون ودانشگاهیان و همسر مکرمه و فرزندان بزرگوار وخانواده و بستگان ارجمند و بویژه خاندان معزز بهشتی تسلیت عرض نموده و برای آن فقید سعید غفران الهی و بهشت برین در جوار برادر شهیدش و دیگر شهدای هفتم تیر و شهدای اسلام و انقلاب اسلامی مسئلت نموده وامید وارم خداوند منان آن دانشمند فداکار را با پیامبر اکرم (ص) و خاندان اطهرش محشور نماید و برای داغدیدگان و بازماندگان معزز صبر جمیل و اجر جمیل مسئلت می نمایم.

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای، نماینده مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا، استاد دانشگاه و مؤسس و مدیر پیش‌کسوت دبیرستان‌های سمپاد و داماد شهید مظلوم بهشتی و برادر شهید علی‌اکبر اژه‌ای (از هم‌رزمان شهید بهشتی و شهدای ارجمند هفتم تیر) را به خانواده معزز، جامعه دانشگاهی و دوستان و آشنایان ایشان تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر خواستارم. ایشان در طول سالیان متمادی، عضویت در هیئت امنای دانشگاه سوره سازمان تبلیغات را برعهده داشتند و همواره در ابراز لطفشان نسبت به حقیر، از جایگاه ویژه و منحصربه‌فرد سازمان تبلیغات اسلامی به‌عنوان یک نهاد انقلابی خدمت‌گزار به ملت و نظام سخن می‌گفتند و همواره از مشاورت و خیرخواهی خود، این بنده و مجموعه سازمان را منتفع می‌نمودند. امید آنکه با خوبان شهید انقلاب اسلامی همچون شهید والا مقام، بهشتی عزیز محشور شوند.

محمد قمی

۲۴ آبان‌ماه ۱۳۹۹ هجری شمسی

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ الَّذِینَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أُولئِکَ یَرْجُونَ رَحْمَتَ اللَّهِ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ‌

خبر درگذشت عالم جهادگر و پرتلاش در مسیر اعتلای نهضت علمی کشور، حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای داماد گرامی شهید بهشتی، مایه تأثر و تألم فراوان گردید.

آن عالم ربانی که با ابداعاتی ماندگار هم چون تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و مدارس استعدادهای درخشان، نقشی بی بدیل در شتاب گیری جریان علمی کشور ایفا کرده بود، در سال های با برکت عمر خویش شجره طیبه پرورش نخبگان دانشمند، مومن، متعهد و انقلابی را بر جای گذاشت و به یکی از مصادیق جریان پرثمر وحدت حوزه و دانشگاه بدل گردید.

اینجانب از جوار مضجع منور رضوی ضمن عرض تسلیت این ضایعه به محضر رهبر معظم انقلاب و خانواده ارجمند ایشان، برای آن مرحوم علو درجات و همجواری با برادر شهیدش و برای بازماندگان صبر و اجر جزیل از درگاه ایزد منان مسئلت می نمایم.

انالله و انا الیه راجعون

ارتحال حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای را باتاسف عمیق به رهبر معظم انقلاب، تسلیت عرض می کنم. ایشان داماد شهید آیت الله بهشتی و از استادان فعال و خدوم انقلابی و همواره در میدان و در خط امام و تابع رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و منصوب ایشان بود . درگذشت وی برایم شوک آور است، خداوند ایشان را رحمت کند و به خانواده محترم ودوستان و شاگردان ایشان، صبر مرحمت فرماید. از سال ۱۳۷۲ در شورای نمایندگان رهبری در دانشگاه ها از نزدیک با ایشان آشنا شدم، شخصیت اخلاقی وخوش مجلس داشت، تحمل غم فراغ او سخت است.

غلامرضا مصباحی مقدم

۱۳۹۹/۰۸/۲۴

بسمه‌تعالی

خبر درگذشت دوست گرامی خود، جناب آقای دکتر جواد اژه‌ای را در بهت و ناباوری دریافت کردم و بسیار متاثر شدم. اینجانب با مرحوم دکتر اژه‌ای چهل سال سابقۀ دوستی و همکاری داشتم. او یک روحانی درس‌خوانده و دانشگاه‌دیده و به‌حقیقت تجسم وحدت حوزه و دانشگاه بود. در کارنامه پربار او هر چه هست، خدمت به ایران و اسلام و انقلاب و جمهوری اسلامی است. وی به استعدادهای درخشان عشق می‌ورزید و در دهه‌های پس از پیروزی انقلاب هیچکس به اندازۀ او به تربیت آنها همت نگماشت و تلاش نکرد.

شادروان دکتر اژه‌ای شخصیتی محترم و متین داشت و بسیار نجیب و سلیم‌النفس بود و داعیۀ منصب و مقام نداشت. خدمات او به انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا فراموش‌نشدنی است.

فقدان این مرد دوست‌داشتنی و خدوم را به همسر ارجمندشان سرکار خانم دکتر بهشتی و دیگر بازماندگان تسلیت می‌گویم و برای آن مرحوم از خداوند کریم طلب علو درجات می‌کنم.

خبر درگذشت غم‌انگیز عالم مجاهد، فاضل کوشا، اخوالشهید، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای(ره)، باعث تألم و تأثر گردید.

خدمات سازنده ایشان در سالیان متمادی عهده‌داری نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در امور دانشجویان اروپا و آمریکا و حضور در عرصه‌های مختلف خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی هیچ‌گاه از خاطر نخواهد رفت.

این‌جانب درگذشت ایشان را پس از عمری مجاهدت و تلاش خستگی‌ناپذیر، به خانواده مکرم و دوستان آن مرحوم تسلیت گفته و برای آن عزیز سفر کرده علو درجات و برای خانواده ایشان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

ضایعه درگذشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج ازکشور  که سال های طولانی را در سنگرهای مختلف و در همراهی با رهبری انقلاب و نظام مقدس جمهوری ایران سپری نمود و خدمات واثرات ماندگار ی را از خود برجای گذارد موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.

مرحوم دکتر اژه ای همواره در حوزه علم، دانش، فرهنگ و اندیشه تلاش های فراوانی داشته که تاسیس و ریاست سازمان استعدادهایدرخشان، ریاست سازمان بهزیستی و سال های طولانی فعالیت در خصوص دانشجویان ایرانی خارج از کشور نمونه های ارزشمندفعالیت های صادقانه این شخصیت برجسته می باشد.

اینجانب ضایعه در گذشت ایشان را به جامعه بزرگ علمی و دانشگاهی کشور، خانواده معزز شهید بهشتی و بیت مکرم تسلیت و تعزیتعرض نموده، برای آن مرحوم رضوان و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان، شاگردان و علاقه مندان صبر و اجر آرزومندم.

علی اکبر ولایتی

«إنا للّه و إنا إلیه راجعون»

درگذشت عالم مجاهد و فاضل کوشا، مرحوم مغفور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای (رحمة الله علیه)، باعث تألم خاطر و تأثر فراوان گردید.

اینجانب ضایعه فقدان آن معلم دلسوز و اندیشمند فرهیخته را به بیت مکرم ایشان، جامعه علمی و نخبگانی کشور، عموم شاگردان و علاقمندان به ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن فقید سعید علو درجات و همنشینی با اولیا الهی و برای خانواده معظم ایشان و دیگر بازماندگان از درگاه خداوند متعال صبر و اجر مسألت دارم.

حمید شهریاری

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت عالم خدوم و با اخلاص، حجةالاسلام و المسلمین جناب  آقای دکتر  جواد اژه ای  را به خاندان معزز آیت الله شهید دکتر بهشتی، علی الخصوص همکار گرامی، جناب آقای دکتر محمدرضا بهشتی و دیگر بازماندگان  تسلیت عرض می کنم.

خدمات ارزنده‌ علمی و فرهنگی این روحانی فاضل و با همت ، معرّف چهره‌ ای باابتکار  از   عالمِی خدمتگزار است.

از خداوند متعال علوّ درجات آن مرحوم و رحمت و مغفرت الهی برای ایشان و صبر و اجر برای بازماندگانشان را مسألت می کنم.

علی لاریجانی

انا لله و انا الیه راجعون

رحلت جانگداز حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا و آمریکا، ضایعه مولمه و ثلمه جبران ناپذیر است. ایشان در طول عمر خویش همواره در خدمت جامعه دانشگاهی بود و چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب همواره در مسیر خدمت گام برداشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در کسوت وزیر بهزیستی خدمات ارزشمندی برای مددجویان انجام داد و نیز در تربیت دانش آموزان در سالیان مسئولیتش در سمپاد، کوشید تا نسل جوان را دلسوزانه حمایت کند و همچنین همواره حامی و ملجا دانشجویان عزیز ایرانی در اروپا و آمریکا بود.

در مکتب شهید بهشتی(ره)، مدارا و انصاف و شکیبایی آموخت و اکنون به برادر شهیدش پیوست. خداوند اعلی ایشان را قرین رحمت واسعه خود گرداند و به بازماندگان و دوستداران ایشان صبر واجر عنایت کند.

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا

در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند ، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند :

 قرآن کریم: سوره احزاب ؛ آیه ۲۳

دست تقدیر در این روزگار کرونایی، جدایی از بزرگان و فرهیختگانی را مقرر داشته است که فقدان هریک ضایعه ای جبران ناپذیر بر پیکر واحد بشریت رقم می زند.

درگذشت غمبار حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای ، استاد روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس ، وزیر اسبق بهزیستی ، معاون فرهنگی نخست وزیر، پایه گذار مدارس استعدادهای درخشان در کشور ،  رئیس هیات مدیره و هیات امناء سازمان اسلامی دفاع از حقوق کودکان (کافل)، و نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی در اروپا، ضایعه ای جبران ناپذیر برای جامعه علمی و اجرایی میهن و همه خدمتگزاران راستین انقلاب اسلامی و نیک اندیشان و نیکوکاران کشور است. او که بیش از چهل سال صادقانه زندگی کرد و همواره شجاعانه خروشید و قلبش مالامال از عشق ضعفا و مستضعفان بود ؛ او که طی چهل سال مدیریت و خدمت، زاهدانه زیست و ذره ای از بیت المال نیاندوخت ، او که علم و عمل را با صلابت درهم آمیخت، او که دلسوز و درد مند بود؛ او که نمونه و الگویی از مدیران طراز انقلاب اسلامی بود ، اینک درمیان ما نیست.

اینجانب که سالها در نخست وزیری تحت مدیریت مستقیم ایشان خدمتگزار بودم ، در پیشگاه خداوند متعال نیکی و صداقت و پاکدستی و حساسیت به بیت المال ، ایشان را شهادت می دهم ؛ وخدای بزرگ را بر ورع و زهد و صرفه جویی و قناعت ایشان ، و نیز پیگیری و پشتکار و  رویکرد علمی و توان مدیریتی او گواه می گیرم.

روحش شاد و روانش متعالی باد.

اینجانب فقدان این روحانی دانشمند و نیکوکار و نیک اندیش را به بیت معظم شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی ، و اعضا هیات امناء و همکاران هاسب ، علی الخصوص جناب مهندس طحایی مدیر عامل محترم سازمان اسلامی دفاع از حقوق کودکان ( کافل ) و سایر اعضاء هیات امنا و هیات مدیره این سازمان خیریه ، و نیز محضر مقام معظم رهبری  و انجمنهای اسلامی دانشجویان و فارغ التحصیلان اروپا تسلیت عرض می کنم و از ذات اقدس خداوند باری تعالی برای آن عزیز فرهیخته رحمت واسعه و علو درجات مسئلت می نمایم.

انالله و اناالیه راجعون

خبر درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین جواد اژه‌ای موجب تأسف و تألم عمیق اینجانب شد. مرور خدمات چندین ساله این چهره تاثیرگذار در عرصه علم و فرهنگ، صرفا بیانگر بخشی از زحماتی است که مرحوم اژه‌ای در طول سال‌ها مجاهدت در این عرصه متحمل شده بود.

حضور منظم و فعال در شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و نمایندگی ایشان در دانشجویان ایرانی اروپا و آمریکا، تاسیس و توسعه مجموعه پرافتخار سمپاد و تدریس در دانشگاه تهران و عرصه‌های دیگری که آن‌ را با اخلاق نیک و رفتار پدرانه قرین ساخته بودند از برکات وجود ایشان بود که ضایعه درگذشت این دانشمند وارسته را یقینا برای فعالان عرصه فرهنگ و جامعه علمی کشور و دانشجویان، دردناک‌تر خواهد کرد.

اینجانب ضایعه درگذشت این مجاهد عرصه فرهنگ و علم را به مقام معظم رهبری، خاندان مکرم و شهیدپرور آن مرحوم، جامعه علمی کشور و شاگردان و دانشجویان ایشان تسلیت عرض کرده و از خداوند متعال برای او عفران و رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر جزیل را طلب می‌کنم.

بسم الله الرحمن الرحیم

«مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلاً»«احزاب ۲۳»

حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای به دیدار معبود شتافت.

میراثی که از او به جا مانده است، تلاش بی‌امان برای اقامه حق و عدالت و دلسوزی بی نظیر برای فرزندان ایران اسلامی است تا استعدادهایشان را شکوفا کنند و خادمان پر توانی برای دین و ملت باشند.

مهربانی‌های پدرانه‌اش که گهگاه با سخت‎گیری‌های روشنگرانه همراه می‎شد تا همیشه با ماست؛ او را با صلابت، حق طلبی و تعهّد به افق‎های بلند به یاد می‎آوریم و هم‌پیمان می‌شویم تا لحظه‎ای از تلاش برای رسیدن به آرمان‌های ارزشمندمان از پا ننشینیم.

صادقانه بر این باوریم که این تلاش‎ها گواراترین بهانه رحمت برای روح پر فتوحش خواهد بود…

بر روان پاک پدر مهربان سمپاد درود می‌فرستیم و برای خانواده و دوستان و شاگردان این عزیز سفر کرده صبوری و تأمل و تلاش مضاعف برای ادامه مسیرش را مسئلت می‌کنیم.

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

چه سخت و جان‌فرسا است شنیدن خبر درگذشت استادی فاضل و فرزانه که وجودش منشاء برکت در پرورش جوانان پرافتخار ایران زمین بود و چه خسارت‌بار است فقدان این بزرگ‌مرد وارسته و دانشمند. معلم بزرگی که متواضعانه هرآنچه در توان داشت را برای تعلیم، تربیت و رشد متوازن فرزندان ایران عزیز و به ویژه استعدادهای محروم به کارگرفت. سختی‌ها، تهمت‌ها و بی مهری های این مسیر را جهت طلب رضایت خداوند و به خاطر اعتقاد راسخ به انقلاب اسلامی، به جان خرید.

اینک روان زلال حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای در جوار رحمت الهی در آرامش است ولی جان همه آنهایی که از وجود پر برکت ایشان خوشه چینی کردند، آشوب‌زده و در سوز گداز است.

من این مصیبت سنگین را به همه فرهیختگان کشور، به همه دوستداران و ارادتمندان این عزیز، و به همسر و فرزندان گرانقدر ایشان و همه بستگان داغدار تسلیت عرض می کنم و برای آنان از پیشگاه پروردگار منان صبر و اجر و سلامتی و برای روان پاک آن فقید سعید آمرزش و رحمت الهی و علو درجات مسألت می کنم. یادش گرامی و راه او پر رهرو باد.

درخشانی استعداد بسیاری از سرآمدان این سرزمین، حاصل همت خدومانه و دغدغه‎مندی خالصانه‎ مردانی همچون حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‎ای است.

سوختن برای ساختن دنیایی بهتر، تقدیر مردمانی است همچون این عالم مجاهد که عرض هنگامه‎ی بودن شان در این سرا، برابر است با طول زیست بسیاری از ما.

اقدامات بنیان‎گذارانه آن مرحوم در بسیاری از مجموعه ­های نخبگانی کشور، همچون انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تشکیل مدارس استعدادهای درخشان کشور، هدایت و حمایت‎های پدرانه بر مجموعه‌های نخبگانی کشور، از جمله برکات گام‎های این انسان شریف بود. حکماً در آغازین دوران گام دوم انقلاب‎مان، قدم ­های راستین جوانان و سرآمدان مام میهن،  استمرار و تکامل بخش راه و همچنین موجب شادی روح ‎ این مرد بزرگ خواهد بود.

رنج ماخوذ از میل و ملال این عالم، سرانجام در آغوش آستان دوست آرام و قرار می گیرد؛ که بازگشت همه به سوی اوست. صمیمانه خود را در غم فقدان این بزرگ مرد انقلابی کشور سهیم می دانم و درگذشت آن مرحوم را به رهبر معظم انقلاب، خانواده محترم ایشان و جامعه نخبگانی کشور و عموم هموطنانمان تسلیت عرض میکنم و برای بازماندگان صبر و سلامت خواستارم.

سورنا ستاری

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری

و رئیس بنیاد ملی نخبگان

 انا لله واناالیه راجعون

درگذشت تاسف بار حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه ای داماد شهید بزرگوار آیت الله دکتر بهشتی و استاد دانشگاه تربیت مدرس که خدمات ارزشمندی را در عرصه های مختلف به مردم شریف ایران اسلامی نموده بودند را به خانواده محترم و بیت شهید والامقام  آیت الله دکتر بهشتی و همه دانشگاهیان عزیز تسلیت عرض میکنم.

از خداوند سبحان برای آن روحانی پرتلاش وخدمتگزار، علو درجات وبرای بازماندگان و بستگان عزیزشان صبری جمیل مسالت می نمایم.

انا لله و انا الیه راجعون

خانواده معزز حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه ای

فقدان استاد فرزانه مرحوم دکترجواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی در اروپا و بنیانگذار آموزش و پرورش استعدادهای درخشان «سمپاد» در جمهوری اسلامی ایران موجب تاثر و تاسف عمیق و اندوه فراوان شد.

زنده یاد دکتر اژه ای پس از دو دهه فعالیت علمی و اجراییِ آمیخته به عشق معلمی، یادگار ماندگاری به نام «سمپاد» را برای کشف و پرورش استعدادهای برتر و نخبگان ایران اسلامی و درخشش جوانان شایسته کشور و مدال آوری های پر افتخار در المپیادهای علمی جهانی را از خود به جا گذاشت تا آینده سازان این مرزوبوم بتوانند در پرتو بستر ایجادشده در راستای تعالی و عزت مندی هرچه بیشتر ایران عزیز حرکتی هدفمند و مشخصی داشته باشند.

او اندیشه ای ژرف، باوری عمیق و ایمانی راسخ به ایجاد «سمپاد» درآموزش و پرورش داشت و با این اندیشه و باور، به مطالعه و تحقیق ونظریه پردازی در تعلیم و تربیت پرداخت و عمر با برکت خود را مصروف تربیت و توانمندی دانش آموزانی کرد که طلایه داران عرصه علم را در ترازی همچون «مریم میرزاخانی» نشاند.

این جانب به عنوان خادم جامعه ی فهیم فرهنگیان، فقدان این معلّم عاشق و موسس آموزش و پرورش ویژه استعدادهای برتر کشور را به محضر مقام معظم رهبری، خانواده معزّا، فرهنگیان فرهیخته و همکاران ارجمند و اساتید محترم سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و جامعه نخبگانی کشور تسلیت گفته و از خداوندمنان علوّ درجات برای آن مرحوم، و صبر و سلامت برای بازماندگان، مسئلت دارم.

یرفع الله الذین آمنوا منکم و الذین اوتوا العلم درجاتٍ

خبر درگذشت معلم بزرگ ایران اسلامی و عضو محترم مؤسس و عضو محترم ادوار هیأت امنای دانشگاه سوره در طول هجده سال متوالی، جناب حجه الاسلام دکتر جواد اژه ای، همه متعهدان به «آموزش و پرورش» و «تعلیم و تربیت» فرزندان این سرزمین متمدن و تاریخ ساز را در سوگ و عزا فرو برد.

فردی که خود میراث دار تراث حوزه و دانشگاه شد و حدود نیم قرن با «مجاهدتی خاموش» و در گمنامی، برای رشد و اعتلای فرزندان این آب و خاک، در آموزش و پرورش، آموزش عالی، تربیت استعدادهای درخشان، تیزهوشان و نخبگان، سیاستگذاری آموزش و علم آموزی و تلاش برای توسعه علمی کشور پیش از انقلاب اسلامی و پس از آن کوشید و قله هایی از موفقیت را بنیاد گذاشت که از کمتر معلمی در تاریخ معاصر ایران اسلامی دیده شده و بعید است به این زودی ها کسی به مشابه آنها دست یابد؛ مردی که در همه عمر، شاگردانش که نمادی از موفقیت هایش هستند، جلوتر از خودش و مشهورتر از نام نیکویش در جای جای این جهان درخشیدند و او چون باغبانی، لحظه لحظه، ولی بی هیاهو، از میوه دادن مجاهدت هایش در مسیر پیشرفت بشریت، لذتی معنوی می برد؛

بنده به نمایندگی از اولیای دانشگاه سوره، این داغ بزرگ را به جامعه علمی، آموزشی و پژوهشی کشور تسلیت عرض کرده و برای آن مرحوم که ده ها هزار نفر انسان دانشمند از میان ابنای این سرزمین را در نقطه نقطه گیتی و بر قله های موفقیت جهانی، برای ما و برای خود، به عنوان باقیات صالحات به یادگار گذاشته است، از خداوند علیم حکیم، طلب علوّ درجات و بهترین پاداش هایی را دارم که خداوند به پیامبران و شهدا و اولیای مخلصش عطا می کند؛ إن شاءالله خداوند با لطف و مرحمت خویش از سر تقصیرات همه ما بگذرد و ایشان را در عالم آخرت، هم نشین پیامبر اعظم، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم)، معلم و هدایت گر اول بشریت، قرار دهد.

به بستگان و وابستگان ایشان که همگی از بزرگان و مجاهدان علمی، فرهنگی و انقلابی این کشور هستند، به خصوص خاندان بزرگوار شهید بهشتی، خاندان معزز اژه ای و خاندان معظم صدر، و البته همه فرزندان و برادران معنوی ایشان که در این اندوه، عزادارند، از صمیم قلب عرض تسلیت دارم و امیدوارم خداوند با محبت و عنایت خود، دل داغدار ایشان را با صبری زیبا، آرام کند و همه ما شاگردان ایشان را در مسیر پرثمر و پربرکتی که برای این آب و خاک گشود، ثابت قدم تر، مخلص تر و متعهدتر بگرداند.

آمین؛ یا رب العالمین

محمدحسین ساعی

رییس دانشگاه سوره

۲۴ آبان ۱۳۹۹ هجری خورشیدی

بسمه تعالی

در گذشت استاد گرامی و عالم ربانی جناب آقای دکتر جواد اژه ای را به خانواده آن مرحوم و همه دوستداران ایشان تسلیت گفته، علو درجات ایشان را از درگاه احدیت مسئلت دارم.

جناب دکتر اژه ای که عضوی از خانواده شهید بهشتی بود دوره‌ای ‌را در وزارت امور خارجه مسئولیت داشت و همچنین در امور آموزشی کشور نیز سمت‌های مهمی را بر عهده داشت و توانست نهادهای مهمی از جمله سازمان استعدادهای درخشان را بنیان گذارد و خدمات شایان توجهی را در آموزش و پرورش کشور و رشد استعدادهای درخشان انجام دهد.

دکتر اژه‌ای علاوه بر سمت نمایندگی رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور همکار اینجانب در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی بود و اینجانب در جلساتی مکرر از فیوضات آن مرحوم بهره می بردم. امیدوارم روح آن مرحوم با ائمه اطهار و شهدای گرام از جمله شهید مظلوم بهشتی محشور باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت عالم بزرگوار و استاد برجسته دانشگاه تهران جناب حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای موجب تاثر و تالم فراوان شد.

این استاد فرهیخته با حضور موثر در صحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور در طول عمر با برکت خود منشاء خدمات ارزنده‌ای بودند و نام بسیار نیکی از خود برجا گذاشتند.

علاوه بر دستاوردهای درخشان علمی ایشان، تاسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا، تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، ریاست شورای انجمن‌های علمی کشور، عضویت در هیئت امنای بنیاد سینمایی فارابی و عضویت در شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی کشور بخشی از خدمات ارزشمند آن مرحوم بود.

بی‌شک فقدان این استاد وارسته و اندیشمند توانا که در طول سال‌ها، برای اعتلای علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران تلاش و مجاهدت کردند، خسارتی بزرگ و جبران نشدنی است.

از دست دادن یک دوست عزیز و همکاری توانمند، تحملش دشوار است، اینجانب با اندوه فراوان مصیبت وارده را به مقام معظم رهبری(مدظله العالي)، خانواده گرامی آن مرحوم و جامعه دانشگاهی و نخبگانی کشور و همه ارادتمندان و شاگردان ایشان صمیمانه تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

سعید رضا عاملی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

بسم الله الرحمن الرحیم

الَّذِينَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَهً عِنْدَ اللَّهِ  وَأُولَئِكَ هُمُ الْفَائِزُونَ

در این ایّام حزن انگیز و روح فرسا که جامعة بشری از جمله ملّت بزرگ ایران در حال مبارزه با ویروس منحوس کرونا و صیانت از سلامت و صحّت عزیزانِ خود هستند، خبر رحلت عالمِ مجاهد و روحانی وارسته، حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه¬ای بر رنج و محنتِ خدمتگزاران میهن عزیز اسلامی و اعضای خانوادة بزرگ نهضت عظیم اسلامی افزود.

آن فقید سعید به واسطة فراست جبلّی و حُسن سلوک خود با اقشار مختلفِ فرهیختگان و بزرگان نهضت امام خمینی (ره) و همچنین به علّت انتساب به خاندان جلیل القدر و دانش پرورِ صدر، به مرور ایّام و در گذر زمان به چندین هنر آراسته شد و از جایگاهی ویژه در میان اهل فضل و دانش برخوردار گردید. اینجانب به واسطة توفیق خدمتگزاری به نظام اسلامی در نهادها و مؤسسات دولتی و دانشگاهی از جمله وزارت علوم ، تحقیقات و فنّاوری ، وزارت امور خارجه و دانشگاه صنعتی شریف با فعالیت ها، خدمات و روش و منشِ این دانشمندِ نیکوخصال آشنایی حاصل کردم و به روشنی دریافتیم که مقام و منزلت آن بزرگوار، تنها نشأت یافته از انتساب نسبی و سببی به چهرة درخشان و کم نظیرِ انقلاب اسلامی، شهید والا مقام دکتر سیّد محمّد بهشتی (اعلی الله مقامه الشریف) نیست. ایشان افزون بر طی مراحل و کسب مدارج حوزوی و دانشگاهی به هنگام ضرورت در قارّة اروپا به تبلیغ و تبیین مبانی و اصول نهضت اسلامی پرداخت و در دوران زعامت و ولایت رهبر فرزانة انقلاب اسلامی (مُدّ ظله العالی) به  عنوان نمایندة معظم له در امور دانشجویان ایرانی در اروپا و آمریکا فعالیّت نمود و برای سالیان متمادی نیز در جایگاه¬های مرتبط با حوزة علم و فرهنگ از جمله ریاست هیئت امنای سازمان ملّی پرورش استعدادهای درخشان و ریاست دانشکدة روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران به ایفای نقش پرداخت.

اینجانب بدون تردید ضایعة فقدان آن روحانی عالیقدر و صاحب فضیلت را خسرانی عظیم برای جامعة علمی و فرهنگی کشور می دانم و اکنون که پیکر مطهّر ایشان در جوار آرامگاه شهدای ۷۲ تن آرمیده است، از درگاه حضرت احدّیت ، مسألت می نمایم تا این عالمِ عامل را در رکاب شهیدان والامقام انقلاب اسلامی، جلیس و همنشین سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و شهدای صدرِ اسلام قرار دهد. بمنّه و کرمه

زمُلک تا مَلکوتش حجاب برگیرند                                    هر آن که خدمتِ جامِ جهان نما بکند

برادران گرامی جناب آقای دکتر محمد رضا بهشتی و جناب آقای دکتر علیرضا بهشتی دامت تأییداتهما

درگذشت حضرت حجه الاسلام و المسلمین آقای شیخ جواد اژه ای را صمیمانه خدمت حضرات مستطاب عالی و سایر بازماندگان محترم به ویژه همسر مکرمه آن مرحوم و فرزندان داغدارشان تسلیت عرض می نمایم.

خدای متعال آن فقید سعید را با اولیاء خویش محشور دارد و به همه مصیبت دیدگان صبر و اجر مرحمت فرماید

سید حسن خمینی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

با کمال تاسف و تاثر، در روزهای غمبار خزان ستارگان درخشان جامعه نخبگان علمی و فرهنگی کشور، در سوگ ارتحال معلم‌ و استاد فرزانه، عالم مجاهد و متخلق حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای نشسته‌ایم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر اژه‌ای داماد ارشد و تربیت یافته مکتب شهید والامقام دکتر بهشتی رحمت الله علیه بود که سال ها افتخار شاگردی و تلمذ در محضر آن فقیه و متفکر عالی مقام و وارسته را داشت، عمر بابرکت خویش را با نبوغ و خلاقیت در یکی از اساسی ترین و مهمترین مسئولیت های ماندگار کشور در مدیریت آموزش و پرورش فرزندان تیزهوش و نابغه از نسل نوجوان و جوان این مرز و بوم بعنوان سرمایه های ملی ایران عزیز و تاسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و همچنین مسئولیت نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا صرف نمود.

این معلم متواضع، نمونه برجسته زیست متعالی بود که همه وجود و عمر با برکت خویش را در تربیت فرزندان ایران اسلامی صرف کرد.

اینجانب همانند بسیاری دیگر افتخار شاگردی و بهره مندی از دستان پر مهر و محبت و فکر و اندیشه ناب ایشان همچون پدری دلسوز ، روحانی و معنوی را داشتم.

اینجانب ضایعه بزرگ فقدان آن معلم دلسوز و اندیشمند فرهیخته را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیت معظم شهید دکتر بهشتی به خصوص همسر مکرمه و فرزندان ایشان و آحاد جامعه دانشگاهیان و حوزویان به خصوص شاگردان ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌‌نمایم. از درگاه خداوند سبحان برای ایشان علو درجات و همجواری با شهدا به خصوص شهید بهشتی و برادر شهیدش و برای خانواده شریف ایشان و کلیه بازماندگان صبر و اجر مسئلت می نمایم.

” إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ”

به مشیّت مقدّر و رضای پروردگار سر فرود می‌آوریم و به تلخی و درد، دریغاگوی غیاب مردی می‌شویم که مرگ، هرگز نمی‌تواند نام و نشانش را بمیراند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای، مسافر دیار باقی شد و اکنون خانواده بزرگ آموزش عالی در ماتم اوست؛ انسان بی‌نظیری که به رنج او و هم‌رنج‌هایش، گنجی چون سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) به میراث باقی مانده است. او را به مهر بدرقه می‌کنیم که به نیکی و دیگردوستی، سزاوار همجواری با رحمت لایزال ابدی است.

از درگاه حضرت احدیت برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای سایر بازماندگان ارجمند صبر، بردباری و سلامتی آرزو می‌کنیم.

آرزومندیم وجود همه مردم عزیز در سراسر ایران زمین بی بلا باقی بماند و به مرحمت خداوند جان‌بخش، بلا رخت از این دیار بربندد.

انالله و انا الیه راجعون

درگذشت اندیشمند متعهد و فرهیخته، جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر جواد اژه ای موجب اندوه فراوان شد.

این چهره علمی برجسته و مدیر پرتلاش و کارآمد انقلاب اسلامی، تمام عمر با برکت خود را در فعالیت های مختلف علمی و فرهنگی وقف خدمت به انقلاب و نظام کرد که یقینا خدمات خالصانه و ماندگار ایشان همواره در خاطر مردم به ویژه جامعه علمی کشور باقی خواهد ماند.

اینجانب این ضایعه را به خانواده محترم شهید بهشتی و عموم بازماندگان و دوستداران آن سفر کرده صمیمانه تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای ایشان علو درجات، رحمت واسعه الهی و همجواری با صالحان و برای بازماندگان صبر و اجر خواهانم.

بسم اللّه الّرحمن الّرحيم
انا اللّه و انّا اليه راجعون

با نهايت تألّم و تأثر، خبر رحلت عالم وارسته، حضرت حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي دكتر جواد اژه اي (رحمه الله عليه) را دريافت نمودم .
آن استاد فرزانه، افزون بر پيوند و انتساب به خاندان جليل القدر اژه اي و خانواده مكرّم و معزّز شهيد والامقام، حضرت آيت اللّه بهشتي (قدس سره الشريف) براي ساليان متمادي در ميدان جهاد فرهنگي و مجاهدت علمي، به عنوان يكي از سرداران اين نهضت عظيم علمي در عهد نظام مقدّس جمهوري اسلامي، كوشا بودند و اين جانب كه از ديرباز با تلاش هاي مجدانه آن فقيد سعيد و شخصيت مثال زدني ايشان، آشنايي داشتم، شهادت مي دهم كه آن يار سفركرده به ديار ابديت، وظيفه ديني و ملّي خويش را به نيكوترين وجه ممكن به انجام رساند.
اين جانب ضمن عرض تسليت به محضر مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و جامعه دانشگاهي و فرهنگي كشور و ابراز همدردي عميق با همه وابستگان و دلبستگان آن عالم رباني خاصه همسر مكرمه و فرزندان برومند ايشان، از درگاه حضرت حق ( جلّ وعلا ) براي آن مرحوم مغفور، علوّ درجات و هم نشيني با نيكان و ابرار مسألت مي نمايم.

انالله و انا الیه راجعون

ضایعه درگذشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه ئی رئیس اسبق سازمان بهزیستی کشور موجب تأسف و تأثر عمیق گردید.

مرحوم اژه ای که پس از شهادت دکتر فیاض بخش بنیانگذار سازمان بهزیستی کشور طی سالهای۶۱ الی ۶۳ عهده دار ریاست این نهاد حمایتی شد برای اعتلا و ارتقاء رفاه و معیشت اقشار آسیب دیده و آسیب پذیر جامعه و تثبیت سازمان بهزیستی کشور اقدامات موثری انجام داد که بی تردید اقدامات ارزنده آن مدیر مومن و مدبر در سال های شروع فعالیت بهزیستی ودر بحبوحه دوران دفاع مقدس در اذهان جامعه بزرگ بهزیستی به یادگار مانده و مأجور پیشگاه خداوند رحمان است.

اینجانب ضایعه در گذشت این بزرگ مرد عرصه های خدمت صادقانه را به خانواده بزرگ بهزیستی و بیت مکرم و بزرگوار ایشان تسلیت عرض نموده و برای آن عزیز از دست رفته رضوان الهی و علو درجات مسئلت می‏ نمایم.

باسلام وعرض تسلیت با قلبی دردناک به خانواده شهید مظلوم دکتر بهشتی (ره) بویژه همسر گرانقدرشان سرکار خانم دکتر بهشتی و برادران ایشان جناب دکتر محمد رضا و علیرضا بهشتی به مناسبت ارتحال استاد گرانقدر دکتر جواد اژه‌ای که عمر خود را در راه احیای اسلام راستین و پویایی علوم انسانی بویژه روانشناسی تربیتی وکشف استعداد‌های درخشان ایران سپری نمود وآثار ماندگاری از کتب، مقالات و دانش آموختگان متخصص برجاگذاشت وموسس ده‌ها کانون وانجمن‌های علمی و دینی در داخل وخارج کشور بود، حشر ایشان با شهید مظلوم ایت الله بهشتی (ره) وبرادر شهید شان اکبر اژه‌ای (ره) از پروردگار عالم مسالت می‌شود.

فقدان حجت الاسلام والمسلمین دکتر اژه ای که در حزب جمهوری اسلامی، سازمان بهزیستی و تاسیس و دو دهه مدیریت سازمان استعدادهای درخشان منشا خدمات فراوانی به کشور گردیده بود، موجب تاثر گردید.

از طرف شورای شهر تهران و خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی، این ضایعه را به بازماندگان ایشان، بویژه خانواده معزز شهید بهشتی، صمیمانه تسلیت گفته، برای آن مرحوم رحمت الهی وبرای مصیبت دیدگان آرامش را آرزو مندم.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با انتشار مطلبی در توییتر و تصویر نامه ای از مرحوم اژه‌ای، مراتب تسلیت و همدردی خود را برای فوت آن فقید ابراز کرد. در این مطلب آمده است:

مرحوم دکتر اژه ای را از نزدیک نمی‌شناختم ولی همۀ بچه‌های «سمپاد» از او به نیکی یاد می‌کنند. ارزش استعدادها را می‌دانست و به فکر «آینده روشن ایران» بود. مریم میرزاخانی‌ها محصول نگاه و توجه یکسان او به پرورش استعداهای دختران و پسران بود.

در بسیاری از مناطق محروم، مدارس سمپادی که او تأسیس کرد، بچه‌ها و خانواده‌های محروم را چرخۀ فقر بیرون کشید و از آن بچه‌ها، اساتید و دانشمندانی برجسته ساخت.

یکی از دوستان برایم دستخطی فرستاد از مرحوم دکتر اژه‌ای که در آن از بچه‌های سمپادی پرسیده بود: «فکر می‌کنید برای سرزمین خود چه کار مفیدی می‌توانید انجام دهید؟»

به نام خدا

انا لله و انا الیه راجعون

برادران عزیز آقایان دکتر سید محمدرضا و دکتر سید علیرضا بهشتی

رحلت مرحوم حجةالاسلام و المسلمین استاد دکتر جواد اژه ای باعث تأسف و تألم فراوان گردید. آن مرحوم در طول حیات پربار خود منشأ آثار و خدمات علمی و اجتماعی وافری بود؛ اهتمام به پرورش استعدادهای درخشان این مرز و بوم و سال‌ها حمایت‌ معنوی و پدرانه‌ از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در اروپا و آمریکا تنها نمونه‌‌هایی از خدمات شایان او به جامعه‌ی ما بود.

قرابت و هم‌نشینی آن مرحوم با شهید مظلوم آیت‌الله دکتر بهشتی نیز موجب تزاید فضایل علمی و اخلاقی او بود و خصال بهشتی گونه‌‌اش او را به محل انس و الفت دوستان و ملجأ جمع فراوانی از دانشجویان در طول سالیان متمادی تبدیل کرده بود.

او همچنین از جهت انتسابش به شهید بهشتی و برادر شهیدش شهید اکبر اژه‌ای معطر به عطر شهادت و منسوب به خانواده‌‌ی شهدا بود.

اینجانب این مصیبت بزرگ را به شما یادگاران سرافراز شهید بهشتی و سایر بستگان آن مرحوم، بویژه همسر گرامی‌اش تسلیت عرض می‌کنم و برای آن عزیز رحمت و رضوان الهی و حشر با شهدا و صلحا و برای خانواده‌ی شهید بهشتی و همه‌ی بازماندگان شکیبایی و پاداش الهی را آرزو دارم.

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام

خبر درگذشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای، از پیشگامان انقلاب اسلامی، شخصیتی که مجاهدت‌های والایی در راه انقلاب و کشور داشت، مایه تألم و تأثر همه کسانی است که با خدمات ارزشمند وی در زمینه علم و عمل گرایی آشنا بوده و هستند.

علاوه بر سال ها تلاش و مجاهدت در مسیر آرمان های انقلاب، حجت الاسلام اژه ای یادگارهای ارزشمندی در عرصه تعلیم و تربیت و آموزش عالی از خود به جای گذاشت که تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تأسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد)، تشکیل مدارس استعدادهای درخشان در کشور و همچنین رونق و پویایی انجمن‌های نخبگانی جوانان، از جمله بارزترین این فعالیت هاست.

درگذشت این چهره ارزشمند را به خانواده معظم شهید بهشتی و شهید اژه ای و جامعه دانشگاهی کشور، تسلیت گفته و از درگاه احدیت برای وی رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و شکیب خواستارم.

قدرت اله نوروزی

شهردار اصفهان

٢۵ آبان ماه ٩٩

انالله و انا الیه راجعون

آقایان دکتر سیدمحمدرضا و دکتر سیدعلیرضا بهشتی

 درگذشت مرحوم مغفور زنده‌یاد برادر بزرگوار شهید فاجعه هفتم تیر، اکبر اژه‌ای و داماد ارجمند آیت‌الله شهید دکتر بهشتی، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای را به شما عزیزان و خاندان بزرگ بهشتی و اژه‌ای به ویژه همسر مکرمه ایشان تسلیت می‌‌گویم. بی‌شک خدمات شایسته ایشان در دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران و سازمان بهزیستی و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و نمایندگی رهبری در امور دانشجویان و اروپا و آمریکا هرگز فراموش نخواهد شد. حشر و نشر آن عزیز سفر کرده با اولیای الهی و بقای عمر بازماندگان را از درگاه احدیت مسألت دارم.

مصطفی کواکبیان

درگذشت عالم فرزانه حجت الاسلام  و المسلمین  جناب آقای دکتر جواد ارژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا را به جامعه دانشگاهیان و فرهیختگان و نخبگان کشور تسلیت عرض می‌کنم.

قربانی اصل از تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تاسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) و مدیریت بر مجموعه‌های نخبگان جوان به عنوان فعالیت های آن مرحوم یاد کرده است.

انا لله و انا الیه راجعون

خبر فقدان استاد عالی مقام، روحانی فرهیخته و نخبه پرور جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ محمد جواد  اژه‌ای که عمری را برای تربیت نسل جوان ایران اسلامی همت گذاشت، جامعه دانشگاهی، حوزه های علمیه و سایر آحاد ملت شریف ایران بویژه دوستداران و دانشجویان  وی را متاثر ساخت.

این روحانی وارسته و بی ادعا، فاضل کوشا و به تعبیر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای «مجاهد خاموش» خدمت بی منت و مجاهدت در مسیر پرورش  فرزندان نخبه ایران  را سالها با تاسی از استاد و معلم بزرگش آیت الله شهید دکتر بهشتی که خود را همواره «شیفته خدمت می  دانست نه تشنه قدرت»  بدور از هیاهو و بی تکلف  انجام داد و با خلق دستاوردهایی کم نظیر و با کسب آبرو  به دیدار معبودش شتافت.

اینجانب ضایعه درگذشت  این معلم دلسوز را به جامعه فرهنگيان و همچنين خانواده معزز شهید بهشتی و اژه ای و دوستداران آن فقید سعید تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند منان برای ایشان علو درجات و همجواری با شهدا به خصوص شهید بهشتی و برادر شهیدش خواستارم  و برای خانواده معزز اژه ای بویژه همسر صبور ایشان یادگار شهید بزرگوار ایت الله بهشتی و کلیه بازماندگان شکیبایی و اجر مسئلت دارم.

میثم امرودی

بسم الله الرحمن الرحیم

اِنَا لله و اِنَا الیه راجعون

خانواده مرحوم عالم مجاهد و   فرزانه جناب حجةالاسلام والمسلمین آقای دکتر جواد اژه‌ئی

سلام علیکم

خبر درگذشت استاد عالیقدر ، عالم مجاهد جناب حجةالاسلام و المسلمین آقای دکتر جواد اژه‌ئی واصل و موجب تالم خاطر گردید.

با سابقه دوستی و آشنائیت طولانی مدتی که از آن مرحوم دارم ،دکتر جواد اژه‌ای استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر حوزه‌های روان شناسی و علوم تربیتی ، مجاهدی خستگی ناپذیر بود که با تاسیس مراکز علمی  خدمات شایان ذکر و فراموش ناشدنی به کشور  کرد، نمایندگی رهبر معظم انقلاب اسلامی  در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا، تاسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و مدارس استعدادهای درخشان و صاحب امتیازی یکی از معتبرترین مجلات علمی-پژوهشی  در حوزه روان شناسی  و تالیفات  متعدد آن مرحوم د رکنار نخبه پروری و خدمات علمی در کشور  از جمله   باقیات صالحات  آن مرحوم است .

یقینا در کنار افتخار برادر شهید و شاگرد و یار و همراه و داماد شهید عالیقدر آیةالله دکتر سید محمد حسینی بهشتی بودن  آن مرحوم ،  اندیشه وتفکر انقلابی و نقش دکتر جواد اژه‌ئی  در تعلیم و پروش دانشجویان مومن و خردمند در حوزه تخصصی روانشناسی در دانشگاهای تربیت مدرس و تهران   و  خدمات و مسئولیت های ایشان در طول انقلاب اسلامی، از یادها  فراموش نخواهد شد و دستمایه ای است که ان شا ء الله در آخرت ایشان را به درجات عالی خواهد رسانید.

.اینجانب رحلت این مجاهد  خستگی ناپذیر را  به خانواده محترم ، شهید پرور و معزز ایشان  و سایر بازماندگان و خصوصا جامعه دانشگاهی و نخبگان  کشور و مردم و نخبگان اصفهان تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان برای آن عزیز سفر کرده علو درجات و هم نشینی با ائمه معصومین ( علیهم السلام) و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت روحانی وارسته مرحوم حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای رحمه الله علیه موجب تاثر و تاسف گردید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا در طی چندین سال فعالیت، آثار بسیار ارزشمندی را از خود به یادگار گذاشتند.

این استاد ارجمند، پناهگاه و هدایتگر فکری دانشجویان در خارج از کشور بودند. همچنین سالهای متمادی به عنوان مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان – سمپاد – و استاد دانشگاه تهران منشاء خدمات علمی و فرهنگی بی شماری در کشور شدند.

درگذشت این دانشمند فرهیخته را به خانواده محترم آیت الله شهید دکتر بهشتی و همسر ایشان تسلیت عرض نموده و آرزوی صبر و سلامتی برای بازماندگان و رحمت واسعه الهی برای آن مرحوم از خداوند متعال خواستارم.

محمدمهدی طهرانچی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

«مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ  فَمِنهُم مَن قَضیٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا»

روح بلند عالم مجاهد و خادم علم و دین و خادم محرومان به ملکوت اعلی پیوست.

اینجانب؛ درگذشت حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای رئیس اسبق سازمان بهزیستی کشور، نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا، استاد دانشگاه، موسس و مدیر پیشکسوت دبیرستان‌های سمپاد، داماد شهید مظلوم بهشتی و برادر شهید علی اکبر اژه‌ای را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی، دوستان ایشان و به ویژه برادر بزرگوار ایشان جناب آقای محمد اژه‌ای که در سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵ ریاست بهزیستی استان اصفهان را بر عهده داشتند، تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت واسعه و برای بیت مکرم و بازماندگان صبر و اجر جزیل خواستارم.

دکتر ولی‌اله نصر

 سرپرست اداره کل بهزیستی استان اصفهان

درگذشت عالم وارسته و خودساخته، مرحوم استاد دکتر اژه‌ای را به دانشجویان و استادان و بستگان و علاقمندان ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

این نیک‌مرد متخلق و تربیت‌یافتهٔ مکتب شهید والامقام بهشتی رحمه‌الله، منشأ خدمات ارزنده‌ای در حوزهٔ تعلیم و تربیت نسل جوان بود و با ارتباط گسترده با دانشجویان ایرانی خارج از کشور، پدر روحی و معنوی آنان بشمار می‌رفت.

او مشکل‌گشای جوانان بود و در نشان دادن راه رستگاری به این نسل نیازمند، از جان مایه می‌گذاشت. دریغ و درد که جای این عزیزان آسمانی به راحتی پر شدنی نیست. خدایش بیامرزد و با اولیائش محشور فرماید.

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت عالم وارسته، خدوم، با اخلاص و اندیشمند فرزانه حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری مدظله العالی در امور دانشجویان اروپا و امریکا موجب تالم و تاثر گردید.

اینجانب فقدان این عالم فاضل و اندیشمند روحانی را که عمر با برکت خویش را صرف اعتلای علم و دانش و پرورش استعدادهای درخشان در ایران اسلامی کرد به خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی رضوان الله علیه، جامعه دانشگاهی کشور، علاقه مندان و بستگان به ویژه خانواده ارجمند ایشان تسلیت عرض نموده از خداوند سبحان جل و اعلاء برای آن مرحوم رحمت و غفران واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت می نمایم.

اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شیء

ارتحال عالم فرهیخته ” مرحوم مغفور حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر حاج شیخ جواد اژه ای (رحمت الله علیه) “عمیقاً موجب تاثر و تاسف گردید.

آن مجاهد الی الله از چهره های جاودان و فرهیخته در تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان در اروپا و مدارس استعدادهای درخشان بوده و تا آخر حیات پر بار خویش منشاء خیر و برکات فراوانی برای انقلاب شکوهمند اسلامی و جامعه علمی و نخبه پروری کشورمان بودند.

اینجانب درگذشت آن استاد فقید و داماد شهید والامقام حضرت آیت الله دکتر بهشتی (رضوان الله علیه) که از افتخار صفت برادر شهید گرانقدر نیز برخوردار بودند را به محضر باسعادت حضرت بقیه الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه)، مقام معظم رهبری ( حفظه الله)، بیت مکرّم معزا، اساتید و طلاب حوزه های علمیه، جامعه دانشگاهی و نخبگان کشور، صمیمانه تسلیت عرض نموده و از پیشگاه خداوند علیم و رحیم برای آن رحیل دیار ابدی رحمت واسعه و برای کلیه بازماندگان، شکیبایی و سلامتی مسئلت می نمایم.

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت روحانی دانشمند حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان در اروپا و آمریکا، موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.

مصیبت فقدان این عالم وارسته که عمر با برکت خود را صرف اعتلای علم و دانش و پرورش استعدادهای درخشان کشور نمود، به جامعه دانشگاهی کشور، اساتید و دانشجویان، علاقه مندان و بستگان به ویژه بیت شریف آیت الله شهید دکتر بهشتی و خانواده ارجمند ایشان صمیمانه تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای آن فقید سعید غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان محترم صبر و اجر مسألت دارم.

اسحاق جهانگيري

معاون اول رييس جمهور

بسمه تعالی

و باز هم خبر ناگوار از دست دادن یکی از مدیران اصحاب علم و دانش و از مدیران ارزشمند این سرزمین، دانشگاهیان را در اندوهی بزرگ فرو برد. ارتحال حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای داماد ارشد آیت الله دکتر بهشتی ضایعه بزرگی برای دانشگاهیان، مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران و خانواده شهدای هفتم تیر بود که برادر ایشان جزء همان شهدا بود.

این مصیبت بزرگ را به خاندان معزز آیت الله دکتر بهشتی و حجت الاسلام و المسلمین اژه ای بویژه به همسر مکرمه ایشان که خود از فضلای دانشگاهی است و فرزندان گرانقدرشان تسلیت می گویم.

جنات نعیم گوارای وجودشان.

اشرف بروجردی

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

انالله و انا الیه راجعون

درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای که موجب تأثر و تألم فراوان شد را به جامعه دانشگاهی کشور تسلیت عرض می‌نمایم. این استاد فرهیخته در طول عمر پر برکت خود منشأ خدمات ارزنده‌ای در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی کشور بودند.

ان شاءا… آثار مجاهدت‌های آن مرحوم در جامعه دانشگاهی و نخبگان کشور همواره جاودان خواهد بود. از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران الهی و برای خانواده ایشان صبر و اجر مسئلت دارم.

منصور کبگانیان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت اندیشمند فرهیخته، استاد حجت الاسلام والمسلمین، دکتر جواد اژه ای موجب تالم و تاسف شد.

آن استاد مرحوم، در طول حیات پربار خویش آثار و تالیفات ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت.

اینجانب، فقدان این انسان وارسته و دانشمند را به خانواده آن مرحوم، دوستداران و جامعه حوزوی و دانشگاهی، تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان برای آن فقید سعید، علو درجات و رحمت واسعه و برای بازماندگان معزز صبر و اجر مسئلت می نماید.

دکتر حسین خنیفر

رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
چند روزی بود در جریان کسالت و بستری شدن و روند درمان جناب آقای دکتر اژه‌ای عزیز بودم و با اینکه می‌دانستم متاسفانه خیلی شرایط خوبی ندارند، خبر رحلت ایشان بسیار تکان‌دهنده و موجب تاثر شدیدم گردید.
ایشان در طول حیات پربرکت خویش و در این مجاهدت عالمانه و صادقانه منشاء امور مبارک بسیاری بودند که مجموعه سمپاد از آن جمله بود.
در طول این سال‌ها سمپاد و ایشان با مخالفت و کارشکنی‌های بسیاری مواجه بودند و اگر نبود حمایت‌های مستقیم رهبر فرزانه انقلاب و دلسوزی‌های دکتر اژه‌ای شاید تا به حال مغرضین همه آثار سمپاد را هم محو کرده بودند. بی شک امروز خانواده بزرگ سمپاد پدری مهربان و حامی خویش را از دست داده است و داغدار این مصبیت است لکن وطیفه خویش به عنوان عضو کوچک این خانواده و دوستانم را در پیگیری و تلاش برای تحقق آرمان‌های آن عزیز می دانم و امیدوارم همگی در راه اعتلای کشورمان و تلاش برای پرورش استعدادهای برتر ایران عزیز بکوشیم.
او همیشه پر امید بود و به جوانان ایران افتخار می‌کرد. از خدای بزرگ متعال می‌خواهم روح بلند عزیز ما را غریق رحمت‌های واسعه و بی‌کران خود بگرداند و خدمات او را باقیات الصالحاتش منظور گرداند.

به گزارش پایگاه خبری -تحلیلی شاخص اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان، مسعود گلشیرازی در پی درگذشت دکتر جواد اژه ای افزود: رحلت عالم جلیل القدر و استاد ارجمند مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای، مایه تأثر و تألم فراوان برای دوستداران فرهنگ و تعالی کهن سرزمین ایران اسلامی است؛ بزرگمردی که تلاش های فراوانی در جهت حفظ باورهای دینی و ملی نخبگان ایرانی خارج از جغرافیای سرزمینی داشت.

وی افزود: نگاه ویژه ایشان به موضوع نخبه پروری و جایگاه این امر در توسعه ایران اسلامی منجر به تأسیس مدارس استعدادهای درخشان (سمپاد) شد و از این رهگذر یکی از ارکان توسعه پایدار، توسعه سرمایه های انسانی کشور از دوران نوجوانی نخبگان مورد توجه ویژه قرار گرفت.

رئیس هیات نمایندگاه اتاق بازرگانی اصفهان با درخواست آمرزش برای آن شادروان گفت: امید آن داریم که خداوند رحمان این استاد  ارجمند را به سبب باقیات الصالحات نافع برجاگذاشته، قرین رحمت و غفران خود در امن و آسایش ابدی قرار دهد و از غم فقدان او بر بازماندگان بکاهد.

انا لله و انا الیه راجعون

برادر گرانقدر جناب آقای دکتر محمدرضا بهشتی

با اندوه فراوان درگذشت حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر اژه ای شاگرد برجسته و همراه شهید مظلوم آیت اله دکتر بهشتی (ره) و شخصیت خدمتگذار به اسلام و ایران و جوانان را به محضر جنابعالی و خاندان معزز بهشتی و همه بستگان تسلیت عرض می کنم.

از خداوند بزرگ برای آن عزیز از دست رفته علو درجات و برای بستگان و خانواده های محترم بهشتی و اژه ای و شاگردان آن مرحوم صبر و شکیبایی مسئلت می نمایم .

بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله (ص): اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء

متاسفانه ویروس منحوس کرونا یکی دیگر از اساتید مبرز حوزه و دانشگاه را از ما گرفت. خبر تلخ ارتحال عالم خدوم و مخلص استاد ارزنده مرحوم حجه الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای در اثر ابتلا به کرونا بسیار مصیبت بار بود. دکتر اژه‌ای اندیشمندی وارسته، متقی، ولایتمدار، باذکاوت، انقلابی، ساده زیست، متبسم، مدیر، مدبر و در یک کلام مصداق کامل یک روحانی در تراز انقلاب بود.

سمپاد به عنوان مولود انقلاب بزرگ‌ترین ‌‌و‌ مهم‌ترین یادگار آن مرحوم است که قطعا در پرورش نوابغ ، تیزهوشان ، المپیادی ها ‌و اساتید در سراسر کشور در طول ۳۳ سال اخیر نقش بی بدیلی داشته است.

قطعا این ضایعه، ثلمه ای بزرگ بر پیکر جامعه روحانیت و دانشگاهی کشور و استان اصفهان وارد خواهد کرد.

درگذشت این روحانی فاضل ، مبتکر و دارای همت ستودنی را به بیت داغدیده مخصوصا همسر مکرم و‌فرزندان معزز و خاندان‌های محترم اژه ای، بهشتی، صلواتی و صدر و عموم مردم عزیز و عالم پرور استان اصفهان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال علوّ درجات آن مرحوم و رحمت و مغفرت الهی برای ایشان و برادر شهیدشان و صبر و اجر برای بازماندگان را مسألت می‌نمایم.

بسم الله الرحمن الرحیم

با اندوه فراوان درگذشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر اژه‌ای را به محضر رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) و خاندان مکرم و بازماندگان و همکاران ایشان در نهاد نمایندگی ولی فقیه در امور دانشجویان خارج از کشور و اعضای انقلابی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا تسلیت عرض میکنم.

ایشان عالم وارسته ای بودند که سالها در زمینه جذب و پرورش نوابغ و استعدادهای درخشان این مرز و بوم کوشیدند. امید است این همه مقبول حق تعالی و موجب علو درجات ایشان گردد. رحمت و مغفرت الهی را برای ایشان مسألت میکنم.

محمدعلی توکلی

مسئول علمی مجمع انجمن های اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا

بسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون

خبر ارتحال برادر ارجمند و عالم با اخلاص جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای نماینده مرجعیت شیعه در امور دانشجویان را ناباورانه دریافت نمودیم. آن مرحوم عمر شریف خود را با تواضعی مثال زدنی و خدمتی صادقانه در مسیر پیشرفت علمی و اخلاقی دانشجویان صرف کرد.

تلاش ها و خدمات علمی و فرهنگی مستمر آن فقید سعید در حوزه اروپا منجر به تربیت نسل جدیدی از دانشجویان متخصص و متعهد گردید.

اینجانب به نمایندگی از دانشجویان داغدار مقیم منطقه اسکاندیناوی مصیبت وارده را به حضور خانواده محترم ، شاگردان و علاقه مندان آن فقید سعید تسلیت و تعزیت عرض نموده و ا ز خدای متعال مسئلت دارم که روح بلند ایشان را در جوار رحمت خویش با انبیاء و اولیاء و شهدا و صالحین محشور فرماید.

بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِيمِ‎

الَّذِينَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَةً عِنْدَ اللَّهِ ۚ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْفَائِزُونَ

ارتحال دوستی با محبت، مردی دنیا دیده، عالمی باتجربه و استاد فرزانه حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا، را ناباورانه دریافت نمودم. این خبر غم سنگینی بر دل من گذاشت.

مرحوم دکتر جواد اژه ای مردی آرام، تیز بین، بسیار صبور و متخصص روانشناسی بود. همیشه آرامش خودش را حفظ میکرد و هر وقت که با او صحبت میکردم آرامش میگرفتم. ایشان اهمیت سلامت روان را به خوبی متوجه بود و چند هفته پیش در آخرین جلسه ای که با ایشان داشتم خاطرات شیرینی از زمان دانشجویی خود تعریف کردند.

ایشان وابسته به دنیا نبود و مردی بسیار فروتن بود. همیشه به اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا اصرار داشت که به درسشان برسند تا فردا روزی مایه ی افتخار کشور باشند. از این جهت اهمیت درس و تولید علم را برای دانشجویان اولویت دانسته اند.

در آخرین جلسه ای که با ایشان داشتم در خصوص نسل بعدی دانشجویان و اعضای انجمن های اسلامی صحبت کردیم. مرحوم دکتر جواد اژه ای درک درستی از وضعیت دانشجویان خارج از کشور داشتند.

خاطرات سفرات و شوخ طبعی ایشان همیشه فضای نشست های سالانه انجمن های اسلامی را تغییر میداد. بی شک گنج عظیمی از دست دادیم و فضای انجمن های اسلامی بدون حضور ایشان یکسان نخواهد بود.

بدینوسیله درگذشت مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای را تسلیت عرض مینمایم. از خداوند متعال برای آن مرحوم طلب مغفرت و برای خانواده محترمشان صبر جمیل مسئلت می نمایم.

التماس دعا و یا علی مدد،

محمد حسین عطایی دولت آبادی،

دبیر مجمع انجمن های اسلامی دانشجویان منطقه بریتانیا

بسم الله الرحمن الرحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِي الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.

خبر ارتحال عالم فرهیخته و صدیق وارسته جناب حجت الاسلام آقای دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری دام ظله العالی در امور دانشجویان ایرانی اروپا و آمریکا، موجب تأثّر و تألّم خاطر شد.

شخصيت بزرگواری که توانائی های علمی، آموزشی و فرهنگی وی، در کنار حسن خلق، تواضع، کرامت نفس و دیگر سجایای اخلاقی شان، موجب استمرار اعتماد ارزشمند مقام معظم رهبری دام ظله العالی به ایشان در حفظ و تداوم مسئولیت خطیر نمایندگی معظم له در امور دانشجویان ایرانی در اروپا و آمریکا شده است.

مرحوم آقای دکتر اژه ای که بواقع فرزند حوزه و دانشگاه بوده، توفیق داشته که سالیان متمادی از محضر اساتید بزرگ حوزه و دانشگاه و بویژه شهید بزرگوار آیت الله دکتر بهشتی بهره های فراوان علمی و معنوی ببرد و با استفاده از این اندوخته های فراوان، همتش را در مسیر رشد و ارتقاء علمی و فرهنگی دانشجویان و نخبگان جامعه بویژه در خارج از کشور مصروف نماید.

بی تردید مساعی خالصانه و خدمات علمی و فرهنگی آن فقید سعید در حوزه امور دانشجوئی در اروپا که به ارتقاء سطح دانش نخبگانی همزمان با تعهد به فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی منجر شده است هر گز فراموش نخواهد شد.

اینجانب ضایعه فقدان این عالم متعهد و دلسوز را به مقام معظم رهبری دام ظله العالی و نیز جامعه علمی، دانشجویی و نخبگانی کشور تسلیت عرض نموده و از خداوند بزرگ برای آن عزیز سفر کرده علو درجات و قرار در جوار رحمت الهی و برای خانواده محترم، بازماندگان و نیز شاگردان و علاقه مندان ایشان آرزوی صبر جمیل و اجر جزیل دارم.

سید هاشم موسوی

نماینده مقام معظم رهبری در انگلستان

و رئیس مرکز اسلامی انگلیس

باسمه تعالی

يَأَيَّتهُا النَّفْسُ الْمُطْمَئنَّةُ  ارْجِعِى إِلىَ‏ رَبِّكِ رَاضِيَةً مَّرْضِيَّةً فَادْخُلىِ فىِ عِبَادِى وَ ادْخُلىِ جَنَّتى‏

با کمال تأثر و تأسف مطلع شدیم  دانشمند ارجمند جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر حاج شیخ جواد اژه ای   نماینده مرجعیت شیعه در امور دانشجویان ایرانی دار فانی را وداع گفته و به جوار رحمت حق رحلت نموده اند.

آن مرد بزرگ عمر شریفش را با تواضعی مثال زدنی و خدمتی صادقانه در مسیر پیشرفت و اعتلای دانش و تربیت علمی جوانان صرف کرد. او که خود فرزند حوزه و دانشگاه  بود و از اندیشمندان بزرگی بهره گرفته بود و در مکتب شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی تربیت شده بود، فارغ از چرب و شیرین دنیا همتش را در مسیر  رشد و ارتقاء علمی و فرهنگی جوانان متمرکز ساخت و زمینه های بسیاری را در شناخت چهره متین ،انسانی و  تمدن ساز اسلام ناب محمدی برای جوانان و دانشجویان فراهم آورد.

تلاشها و خدمات علمی و فرهنگی مستمر آن فقید سعید  در حوزه اروپا و آلمان   که منجر به ارتقاء سطح دانش و فرهنگ نسلهای فرهیخته ای از جوانان و دانشجویان بود فراموش ناشدنی است.

اینجانب این مصیبت را به حضور خانواده محترم، شاگردان و علاقه مندان  آن فقید سعید تسلیت و تعزیت عرض نموده و ا ز خدای متعال مسئلت می کنم  که روح بلند ایشان را در جوار رحمت خویش با انبیاء و اولیاء و شهدا و صالحین همنشین فرماید.

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا لله و إنا إلیه راجعون

ارتحال غم انگیز دانشمند گرانقدر روحانی مجاهد، عالم عامل، پارسا و زاهد، استاد فرهیخته و انقلابی، رادمردی از تبار راستی و درستی، اخلاص و تعهد، کرامت و حسن خلق، فروتنی و حلم و بردباری حجة الإسلام و المسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه‌ای موجب اندوهی عمیق و تأسفی مانا بر دوستداران فضیلت های سترگ شد!

شخصیت ممتاز و برجسته‌ای که یکی از گنجینه های ارزشمند نهضت امام خمینی(ره) و از سربازان صادق و مقلدین راستین رهبری معظم انقلاب مدّظله العالی به شمار می‌رفت.

کارنامه درخشان مجاهدت های بزرگ و مبارک مکتوب و مکتوم آن استاد فرزانه دارای چنان ارجمندی و والایی است که حقیقتاً قلم از عهده بیان عمق عظمت راهبردی آن ناتوان است.

سلام و درود و رحمت بی‌پایان الهی بر روح ملکوتی آن استاد فرزانه و موحد خاموش رها از کثرات و زخارف دنیا!

اینجانب، که خود طی سالیانی متمادی در شمار ارادتمندان آن بزرگ مرد ربانی بوده است، با قلبی سرشار از اندوه مصیبت فقدان این نادره درّ عرصه دین و دانش را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر ارواحنا فداه و نائب رشید آن عزیز مقام معظم رهبری مدّظله العالی، دودمان رفیع و شهید پرور بهشتی و اژه‌ای،‌ همسر دانشمند و صبور و فرزندان گرامی و معنوی آن فقید سعید به خصوص اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا، به ویژه انجمن اسلامی دانشجویان وین، که خواستگاه نخستین آن پاسبان تیزبین تعالی اعماق بود و تعلق خاطری ویژه به آن داشت، تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای همه ی داغداران این غم عظیم آرزوی صبر جمیل و اجر جزیل می‌نمایم.

سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیّا!

بسم الله الرحمن الرحیم

اذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَهِ

خبر دردناک وتاسفبار درگذشت عالم اندیشمند، استاد فرهیخته حجت الاسلام و المسلمین مرحوم آقای دکتر اژه ای (ره)

که عمری را در راستای ترویج وگسترش علوم عالیه کلام وحی و معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام سپری نمود به محضر شریف مرجعیت شیعه، علماء اعلام، جامعه علمی حوزوی ودانشگاهی، نخبگان، اساتید و دانشجویان، همسر گرامی، فرزندان و سایر علاقمندان و منسوبین این عزیز سفر کرده تسلیت و تعزیت عرض می نمایم بدیهی است آثار و خدمات ارزشمند علمی، فرهنگی و تبلیغی این عالم عامل در داخل کشور و عرصه بین الملل هیچوقت فراموش نخواهد شد. خداوند منان ایشان را با اولیاء گرامش محشور فرماید و به بازماندگان داغدارش صبر و اجر دراین مصیبت بزرگ عنایت فرماید.

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا

خبر ارتحال دانشمند فرزانه حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای از فعالان قدیمی در مرکز اسلامی هامبورگ و از پایه گذاران و همراهان همیشگی انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا موجب اندوه فراوان گردید.

این روحانی خدوم و دلسوز، که داماد و همراه امام شهید مرکز اسلامی هامبورگ آیت الله دکتر بهشتی بود، در عرصه های مختلف علمی و اجرایی خدمات ارزشمندی را به یادگار نهاد.

یاد و خاطره تلاش های مخلصانه و بی دریغ او در تشکیل و مدیریت انجمن اسلامی دانشجویان اروپا و آمریکا، مدارس استعدادهای درخشان، و سایر عرصه های علمی مرتبط با جوانان از یاد نخواهد رفت، که آن عالم بزرگوار نقشی ماندگار، مؤثر و بی بدیل در این عرصه ها ایفا کرد.

اینجانب ضایعه فقدان این عالم فرهیخته را به خانواده ایشان، جامعه نخبگان کشور، دانشجویان انجمن اسلامی اروپا و سایر علاقمندان به ایشان تسلیت عرض می نمایم و از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و همنشینی با اولیاء الهی و برای خانواده ایشان و سایر بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدی اژه‌ای(دام عزه)

خبر درگذشت عالم مجاهد، فاضل کوشا اخوالشهید حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای(ره) باعث تألم و تأثر گردید.

آن مرحوم عمر شریف خود را با تواضعی مثال زدنی و خدمتی ساده‌گونه در مسیر پیشرفت علمی و اخلاقی صرف کرد. این نیک مرد متخلق و تربیت‌یافته‌ی مکتب شهید والامقام بهشتی‌(ره) منشا خدمات ارزنده‌ای در حوزه‌ی تعلیم و تربیت نسل جوان بود و با ارتباط گسترده با دانشجویان ایرانی خارج کشور پدر روحی و معنوی آن‌ها به شمار می‌رفت و در عرصه‌های مختلف علمی و اجرایی خدمات ارزشمندی را به یادگار نهاد.

اینجانب ضایعه‌ی فقدان این عالم فرهیخته را به شما و خانواده‌ی محترم و جامعه نخبگان کشور و سایر علاقه‌مندان به ایشان تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال علو درجات و هم‌نشینی با اولیا الهی و برای خانواده ایشان و سایر بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

درگذشت عالم مجاهد و انقلابی مرحوم حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای موجب تأسف و تأثر عمیق اینجانب شد.

مرحوم اژه‌ای از جمله نیروهای انقلاب بودند که سالهای طولانی از عمر خویش را با هوشمندی و درایت صرف تربیت نیروهای مستعد و متخصص نمودند. مجاهدت ایشان در جامعه نخبگانی و علمی کشور در تاریخ ماندگار خواهد بود و یقیناً موجب باقیات الصالحاتی برای آن مرحوم خواهد بود.

ضمن عرض تسلیت به خانواده محترم، شاگردان و ارادتمندان ایشان بخصوص مردم شریف و شهیدپرور اصفهان، از خداوند متعال برای آن مرحوم طلب رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان صبر و اجر را مسألت دارم.

إنّا لله وإنّا إليهِ رَاجعُون

با اندوه و غم فراوان به اطلاع میرساند حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و داماد شهید مظلوم آیت الله بهشتی؛ به رحمت ایزدی پیوست. مرکز اسلامی المهدی گلاسگو اسکاتلند، این ضایعه را به مقام معظم رهبری و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض مینماید.

بدینوسیله مجلس ختم و قرائت قرآن به همراه دعای توسل در روز سه شنبه از طریق برنامه زوم بصورت آنلاین برگزار میگردد. ان شاالله ثواب این مراسم نثار روح پر فتوح آن بزرگوار گردد.

سه شنبه ۱۷ نوامبر؛ ساعت ۱۹

حجت الاسلام والمسلمین جواد اژه ای

رئیس مرکز اسلامی دانمارک در پیامی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای را تسلیت گفت.

به گزارش شفقنا، در متن پیام تسلیت سید محمد مهدی خادمی آمده است:

انا لله وانا الیه راجعون

با کمال تاسف و تاثر خبر در گذشت دوست و برادر عزیز و اندیشمند متعهد و استاد توانمند حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای را دریافت نمودم.

شخصیت برجسته ای که با انصاف به کرامت و بزرگواری، حسن خلق، بی تکلفی، بی تعلقی به دنیا و تیزبینی، حلم و بردباری، نمونه یک عالم متقی و مهذب بود.

تعامل با دانشجویان و دانشگاهیان، توان علمی و تدریس در رشته های تخصصی و دانشگاهی در چندین دهه و نشاط فراوان، در خدمات تبلیغی و فرهنگی و پژوهشی و آموزشی، بخشی اندک از سجایای اوست که میراث دار خاندان فقاهت و روحانیت بود.

از خداوند منان برای ایشان رحمت و غفران واسعه و حشر با اولیاء خودش را مسالت دارم.

انا لله و انا الیه راجعون

با کمال تاسف و تاثر به اطلاع می رساند حجت الاسلام و المسلمین استاد دکتر اژه ای نماینده رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا صبح امروز در اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا این فقدان دردناک را خدمت رهبر معظم انقلاب، خانواده محترم اژه ای و بهشتی، و جامعه دانشجویان و فارغ التحصیلان خارج از کشور تسلیت عرض می کند.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا

۲۴ آبان ۱۳۹۹

انالله و انا الیه راجعون

با نهایت تأسف و تأثر با خبر شدیم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، استاد دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، دعوت حق را لبیک گفته و رخ در نقاب خاک کشیده است.

این استاد فقید فرهیخته که از صاحب‌نظران برجسته حوزه روان‌شناسی و مشاوره بود، علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان بی‌شمار و تألیف آثار علمی و پژوهشی ارزشمند، فعالیت‌های شایان توجه و پربرکت اجرایی نیز در حوزه‌های مختلف آموزش عالی داشت که از جمله می‌توان به سازماندهی فعالیت‌های دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در داخل کشور و سال‌ها نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا اشاره کرد.

بدون شک ثمرات این فعالیت‌های مخلصانه و مجاهدانه علمی و اجرایی، در کارنامه پربار و پربرکت این استاد فرهیخته، همواره به‌عنوان باقیات‌ا‌لصالحات، ماندگار خواهد ماند.

از طرف هیأت‌رئیسه و خانواده بزرگ دانشگاه تهران ضمن ابراز تأسف عمیق، درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده سوگوار ایشان، دانشجویان، استادان و همکاران این استاد ارجمند تسلیت گفته، رحمت و غفران واسعه الهی را برای آن مرحوم و اجر و شکیبایی برای بازماندگان از خداوند منان مسئلت می‌نماید.

روابط عمومی دانشگاه تهران

۲۴/‏۰۸/‏۱۳۹۹

به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، در این پیام از این چهره شاخص عرصه تعلیم و تربیت و روان‌شناسی به عنوان بزرگ‌مردی یادشده است که عمری را در راه خدمت به تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم چه در آموزش و پرورش و چه در دانشگاه‌ها گذراند، یاد شده است. نیک مردی که متواضعانه و با برنامه، جوانان با استعداد و نخبه فراوانی تحویل جامعه داد و حق بزرگی بر گردن آن‌ها دارد.

در ادامه این پیام آمده است: او عالِمی دینی بود و استاد دانشگاه، صبور بود و خوشرو، بامرام بود و اهل معرفت، پیرو واقعی امام بود و رهبری که رفتنش دل‌ها را سوزانده است.

در پایان این پیام با بیان این که دکتر اژه‌ای چهره‌ای اهل قلم بود از آخرین کتاب او «روانشناسی از دیدگاه دانشمندان اسلامی» به عنوان اثری یاد شده است که مورد استقبال فراوان کتاب‌خوان‌ها و خصوصا دانشگاهیان و طلاب علوم دینی قرار گرفت.

او که روز ۲۴ آبان ۱۳۹۹ در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان به جان‌آفرین تسلیم کرد در این اثر تلاش کرده است روانشناسی، ریشه‌ها و تفکر آن در فلسفه قدیم و فلسفه نوین و تاثیرهای فلسفی در قرون جدید را مطرح کند، و به موضوع‌هایی مانند انسان در قرآن (روح، امر، خلق، حیات طبیعی و دنیوی و اخروی) چهره واقعی انسان، نیازهای او و انسان اجتماعی از دیدگاه قرآن و بیان دیدگاه‌های چهره‌های ‌شاخص در روان‌شناسی تربیتی و تعلیم و تربیت اسلامی نیز بپردازد.

جواد اژه‌ای مشاور رهبری، نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی اروپا و آمریکا و رئیس هیئت امنای سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از بدو تأسیس تا سال ۱۳۸۷ بود و مسئولیت‌هایی مانند سرپرستی سازمان بهزیستی و معاونت فرهنگی اجتماعی نخست‌وزیری را نیز در کارنامه پربار و درخشان خود ثبت کرده است.

عرض تسلیت به جامعه دانشگاهی کشور

با نهایت تأسف و تأثر درگذشت حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه ای، موسس و عضو ادوار هیأت امنای دانشگاه سوره، نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا، استاد دانشگاه و داماد شهید مظلوم دکتر بهشتی را به خانواده معظم شهید بهشتی، جامعه دانشگاهی و دوستان و آشنایان ایشان تسلیت عرض می کنیم و از خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر جمیل خواستاریم.

«روابط عمومی دانشگاه سوره»

ان‌الله مع الصابرین

ارتحال فقیه اندیشمند فرزند ممتاز حوزه و دانشگاه دکتر جواد اژه‌ای را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و دانشگاهیان و حوزویان تسلیت عرض می‌‌کنیم.

مدیریت آموزش و پرورش هزاران فارغ‌التحصیل تیزهوش و نابغه از مدارس تیزهوشان و دانشگاه‌های معتبر جهان و نیز تاسیس ده‌ها نهاد و تشکیلات علمی و فرهنگی از جمله موسسه شهرکتاب بخشی از ثمرات عمر پربار ایشان است.

برای تداوم و تحقق فکر و تلاش آن مرحوم شهرکتاب با خداوند متعال عهد می‌کند که به رهنمودها و سیاست‌های ایشان و دیگر اعضای هیات امناء و هیات مدیره پای‌بند و عامل باشد.

خانواده محترم اژه‌ای و بهشتی

با سلام و احترام

ضایعۀ درگدشت اندیشمند گرانمایه حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر اژه‌ای را به شما عزیزان و بزرگواران تسلیت عرض می‌کنیم و از فقدان چنین فرزانه مردی عمیقاً متأثر و اندوهگین هستیم.

واقعیت این است که روزگار ما بیش از هر زمانی تشنه مردان علم و عمل است و این مهم جای خالی نکومردان و بزرگ منشأنی چون دکتر اژه‌ای را بیشتر به رویمان می‌آورد و داغشان را بر ما سنگین‌تر می‌کند.

خانواده و مؤسسۀ فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر این ضایعه را به شما و جامعۀ فرهنگی کشور تسلیت می‌گوید.

نا لله و انا الیه راجعون

یار مهربان و پدر دلسوز جوانان دانش پژوه از میان ما رخت بر بست. درگذشت حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای غم بزرگی را بر دلهای دوستان و دوستدارانش گذاشت.

ایشان در مقام رفیع نمایندگی رهبری در امور دانشجویان در اروپا با تواضع و فروتنانه هماره یار و همراه و غمخوار دانشجویان در دیار غربت بود. اخلاص وعدم وابستگی و تعلقات دنیوی از ویژگیهای شاخص ایشان بود.

او با حسن خلق و کردار متواضعانه کم نظیر چون ستاره ای در سپهر روحانیت می‌درخشید و جاذبه روحانی و مغناطیس ویژه‌ای را در میان جوانان دانشجوی مقیم اروپا گسترده بود که دلهای مشتاق و ذهنهای جستجو گر را می‌ربود.

حضور او در جمع دانشجویان اروپا با علایق و سلایق گوناگون موجب وحدت و همدلی در جمع آنان بود و نفوذ کلام و نورانیت و وجهه روحانی او موجب وفاق و انسجام تشکل اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا شده بود.

وجود او رمز یکپارچگی و اقتدار و صلابت انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا بوده و نفس گرم او رافع اختلافات و کدورتها بود.

چتر حمایتش بر سر تمامی دانشجویان با هر گرایش سیاسی گسترده بود و با دلسوزی پدرانه‌اش مأمن جوانان و نخبگان این مرز و بوم شده بود.

او با نگاه عمیق و سیاست نخبه پرورش ذخیره تمام نشدنی نخبگان را برای کشور بنیاد نهاد و جواهر وجود جوانان ایرانی را در ویترین جهانی به خوبی به نمایش گذاشته و متبلور کرد.

او منشاء خدمات و خیرات ارزشمند و فراوانی در ایران اسلامی اعم از وزارت خارجه ؛ نخست وزیری ؛ بهزیستی ؛ مدارس سمپاد ؛ دانشگاههای تهران و تربیت مدرس و اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا شد که هر کدام از آن خدمات به تنهایی به عنوان میراث یادگار و باقیات الصالحات او بر تارک نظام اسلامی می‌درخشند. خدایش رحمت کند و با اولیاءالله محشور فرماید.

علو درجات این مرد بزرگ و این فرهیخته عظیم الشان را از خداوند رحمان آرزومندیم و رجاء واثق داریم که جانشین ایشان در امور دانشجویان در اروپا کماکان واجد چنین خصایصی خواهد بود.

دکتر محمد باقر خرمشاد
دکتر علی صالحی
دکتر سید جمالدین ارجمند
دکتر محسن شاطرزاده
دکتر محمد عبداللهی
دکتر حجت الله ایوبی
دکتر روح الامینی
دکتر علی خاوندی
دکتر محمد شکرچی زاده
دکتر حسین عبدیزاده
دکتر حسین یکتایی
دکتر مجتبی محرمی
دکتر مشکات الدینی
دکتر احمد رحمانی
دکتر علی اکبر متکان
دکتر احمد رضا ربانی
دکتر مرندی
دکتر عاملی
دکتر شریعتی
دکتر رضا مجیدی
دکتر سوادکوهی
دکتر قدیری
دکتر مقدسی
دکتر شیردم
دکتر بابایی
دکتر نوروز محمد نوری
دکتر شاملو
دکتر اولاد
دکتر خاتمی
دکتر شیری
مهندس مهدی ارجمند
مهندس مرتضی شریعتی

بسمه تعالی

مرکز تربیتی و پرورش استعداد سلاله درگذشت عالم مجاهد جناب حجت الاسلام دکتر جواد اژه‌ای را با تأسف و اندوه فراوان به بازماندگان ایشان و نیز عموم جامعه‌ نخبگانی کشور تسلیت عرض می‌نماید.

ایشان در طول عمر پربرکت خود بنای نخبگی و نخبه‌پروری را بر شالوده‌های محکم ایمان و انقلاب استوار ساخت و انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، تشکیل مدارس استعدادهای درخشان کشور، مدیریت بر مجموعه‌های نخبگانی جوان، و سازنده در دوران طلایی مدال‌آوری‌های علمی بین‌المللی را از خود به یادگار گذاشته است.

لازم به ذکر است، جناب حجت الاسلام دکتر جواد اژه‌ای با مشاوره و رهنمودهای خود و حضور در جلسات هم اندیشی مرکز سلاله، این مرکز را برای رسیدن به اهداف خود یاری و در مسیر پیشرفت و نخبه پروری قرار داد.

از خداوند برای آن مرحوم رحمت و رضوان و پاداش این زحمات را مسألت می نماییم.

مرکز تربیتی و پرورش استعداد سلاله

 إنا لله وإنا إليه راجعون

بازگشت همه به سوی اوست

سرکار خانم ملوک‌السادات بهشتی، آقایان دکتر محمدرضا و علیرضا بهشتی

متاسفانه در سحرگاه امروز، خبر درگذشت مرحوم دکتر اژه‌ای، تمام ما اعضای انجمن‌های اسلامی دانشجویان در منطقه آلمان را در ماتم فرو برد. ایشان عمری طولانی را در راه گسترش آموزش پیشرو و نیز دسترسی برابرتر دانش‌آموزان از طبقات مختلف اجتماعی به امکانات آموزشی صرف کرد. قطعا درگذشت ایشان لطمه جبران‌ناپذیری به جامعه علمی کشور محسوب می‌گردد. این ضایعه دردناک را به شما و تمام علاقه‌مندان به ایشان تسلیت عرض می‌کنیم. امید اینکه در جوار شهید آیت‌الله بهشتی از خان نعمت الهی بهره‌مند باشند.

مجمع انجمن های اسلامی دانشجویان منطقه آلمان

۲۴ آبان ۱۳۹۹

بسم الله الرحمن الرحیم

إنّا لله و إنّا الیه راجِعون

ارتحال غم انگیز حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی در اروپا، از چهره‌های تأثیرگذار در عرصه علم و فرهنگ، از پایه‌گذاران مدارس استعدادهای درخشان کشور و استاد دانشگاه تهران را محضر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خانواده آن فقید عزیز، اساتید دانشگاه تهران، دانشجویان و علاقمندان آن بزرگوار تسلیت عرض نموده، از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفور علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر جزیل طلب می‌نمائیم.

انجمن اسلامی دانشجویان مسکو

انجمن های اسلامی  دانشجویان در فدراسیون روسیه

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ

إنا لله وإنا إليه راجعون

اتحادیه انجمن‌های اسلامی شبه‌قاره هند درگذشت حجت الاسلام والمسلمین، دکتر جواد اژه‌ای، نماینده محترم حضرت آیت‌اللّه خامنه‌ای (دامت برکاته) در امور دانشجویان اروپا و امریکا را تسلیت عرض می‌نماید و علوّ درجات آن عالم ربانی را از خداوند متعال مسألت داریم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر، جواد اژه‌ای، داماد ارشد شهید آیت‌الله دکتر بهشتی و برادر شهید اکبر اژه‌ای از شهدای فاجعه انفجار حزب جمهوری اسلامی، صبح امروز دار فانی را وداع گفته و به برادر شهیدش پیوست.

ایشان نماینده رهبر معظم انقلاب (دامت برکاته) در امور دانشجویان اروپا و آمریکا بود که در پی ابتلا به کرونا در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

وی که داماد و پسرخاله شهید دکتر بهشتی و از طرف مادری جزو خاندان صدر بود، پیش از انقلاب دکترای روانشناسی تجربی از دانشگاه وین گرفت و پس از انقلاب در دولت دفاع مقدس، وزیر مشاور و رییس سازمان بهزیستی و سپس معاون فرهنگی نخست‌وزیر شد.

او در دهه شصت، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) را تأسیس کرد و دو دهه رییس سمپاد بود. مرحوم اژه‌ای همچنین در دولت‌های آیت‌الله هاشمی و حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور بود. ایشان طبق وصیت در بقعه‌ی شهدای هفتم تیر و در محل مقبره‌ی خالی برادر شهیدش به خاک سپرده خواهد شد.

یادآور می‌شود برادر شهید ایشان (اکبر اژه‌ای) که از شهدای هفتم تیر بودند در اصفهان به خاک سپرده شدند و در آن زمان در محل بقعه‌ی شهدای هفتم تیر سنگ یادبودی برای ایشان قرار داده شد که اینک حجت الاسلام والمسلمین جواد اژه ای در آن محل به خاک سپرده خواهند شد.

ایشان علاوه بر تحصیلات حوزه، دارای تحصیلات دانشگاهی نیز بودند.خدمات ارزنده‌ علمی و فرهنگی این روحانی فاضل و با همت، معرّف چهره‌ای با ابتکار از عالمِی خدمتگزار است.

از خداوند متعال علوّ درجات آن مرحوم و رحمت و مغفرت الهی برای ایشان و صبر و اجر برای بازماندگان را مسألت می‌کنیم.

بسم الله الرّحمان الرّحیم

خبر درگذشت آیت الله جواد اژه ای، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج از کشور، بسی تلخ و ناگوار بود. بدین وسیله انجمن اسلامی لندن، درگذشت و فقدان ایشان را تسلیت عرض می نماید. تلاش های سازنده و مجاهدانه ایشان در خیر رساندن به جامعه نخبگی کشور همواره تحسین بر انگیز بوده است.

از خداوند متعال آرزوی صبر و شکیبایی برای خانواده ایشان و همینطور کلیه اعضا، مخاطبین و دست اندر کاران انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا را، مسئلت داریم.

باشد که راه و منش ایشان همواره الگو زندگانی ما جوانان قرار بگیرد.

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ

إنّا لله وإنّا إليهِ رَاجعُون

درگذشت دانشمند گرانقدر روحانی مجاهد، پارسا و زاهد، استاد فرهیخته و انقلابی حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای، باعث تأسف و تأثر گردید.

انجمن اسلامی گلاسگو ضایعه فقدان این عالم متعهد و دلسوز را به مقام معظم رهبری دام ظله العالی و نیز جامعه علمی، دانشجویی و نخبگانی کشورو اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان دراروپا تسلیت عرض نموده و از خداوند بزرگ برای آن عزیز سفر کرده علو درجات و قرار در جوار رحمت الهی و برای خانواده محترم، بازماندگان و نیز شاگردان و علاقه‌مندان ایشان آرزوی صبر جمیل و اجر جزیل دارد.

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ

إنّا لله وإنّا إليهِ رَاجعُون

بانک رحیل یکی از فرزانگان فرهنگ پرور ‌و علم گستر جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر اژه ای گوش جان ما را آزرده ‌و روحمان را افسرد.

ضمن عرض تسلیت درگذشت آن دانش آموخته دانشگاه و‌ حوزه که پدر معنوی دانشجویان ایرانی خارج از کشور و بنیان گذار مدارس سمپاد (استعدادهای درخشان) و نماینده مقام معظم رهبری در انجمن های اسلامی دانشجویان اروپا و آمریکا، را به محضر مقام معظم رهبری، جامعه دانشگاهی، بازماندگان آن مرحوم به ویژه بیت شهید عالی مقام آیت‌الله دکتر بهشتی، از خداوند متعال علو درجات آن فقید سعید را از خداوند متعال مسئلت مینماییم.

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـٰنِ الرَّحِيمِ

إنّا لله وإنّا إليهِ رَاجعُون

بدون تردید خبر درگذشت غم انگیز روحانی با فضیلت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر جواد اژه ای موجب تأسف و تأثر فراوان همه دانشجویان انجمن های اسلامی دانشجویی در اروپا گردید.

بدینوسیله با غم و اندوه فراوان، رحلت این عالم مجاهد را خدمت مقام معظم رهبری، خانواده محترمشان و همچین بستگان و دوستان این مرحوم، تسلیت عرض نموده. از خداوند منان برای این فقید سعید آمرزش و رحمت الهی و برای بازماندگان معزّز صبر و اجر و سلامتی مسألت می‌نماییم.

بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِيمِ

إنّا لله وإنّا إليهِ رَاجعُون

با نهایت تاسف و تاثر از شنیدن خبر ناگوار درگذشت جناب حجة‌الاسلام و المسلمين آقای دکتر اژه‌ای، این فقدان بزرگ را از طرف انجمن اسلامی دانشجویان شهر منچستر به محضر مکرم رهبر انقلاب، حضرت امام خامنه‌ای(مد ظله العالی)، خاندان محترم ایشان، و اعضای انقلابی اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان اروپا تسلیت عرض میکنم. ایشان همواره با عزمی راسخ بر کلیه مشکلات و مسائل پیشرو در راه پیشرفت و ترقی انجمنهای اسلامی در خارج از کشور فائق می آمد و بسان پدری مهربان همیشه رهنمودها و دلسوزیهایشان برای ما روشنگر راه در عرصه های علمی و فرهنگی و سیاسی بود. امید است این اعمال نیک مقبول حضرت حق قرارگرفته و موجب علو درجات آن مرحوم گردد.

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت جناب حجه الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ایی همه دانشگاهیان، دانشجویان و سایر اقشار مردم بویژه مؤمنین ساکن در منچستر را عمیقا متاثر و متالم نمود. این استاد فرهیخته دانشگاه تهران که در سمت های مختلف بویژه بعنوان نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و امریکا و همچنین به عنوان پایه گذار و رییس سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان خدمات شایسته یی به میهن عزیزمان انجام داده اند برای هموطنان ساکن منچستر بدلیل نقش برجسته شان در خرید ساختمان مرکز اسلامی منچستر در یکی از بهترین مکان های مرکزی این شهر همواره مورد احترام خواهند ماند.

بدین وسیله ضمن تسلیت این ضایعه مؤلمه به همه بازماندگان محترم و جامعه دانشگاهی و سایر ایرانیان ارجمند در ایران و انگلیس، به اطلاع می رساند که برای گرامی داشت یاد و نام این استاد فرزانه، پنج شنبه ۱۹ نوامبر ۲۰۲۰ همراه با برنامه دعای کمیل (۷-۹ شب)مجلس ختمی بصورت آنلاین برگزار خواهیم نمود.

درپایان ضمن آرزوی رحمت و غفران واسعه الهی و علو درجات برای آن مرحوم ، از خداوند متعال صبر و اجر برای خانواده و بازماندگان محترم ایشان مسئلت داشته از همه عزیزان تقاضا داریم برای شادی روح پاک آن عزیز سفر کرده در مراسم یادبود ذکر شده به ما بپیوندند.

بسم الله الرحمن الرحیم

إنّا لله و إنّا الیه راجِعون

ارتحال حزن انگیز حجت الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای عالم مجاهد و روحانی انقلابی و از چهره‌های تأثیرگذار در عرصه علم و فرهنگ، از پایه‌گذاران مدارس استعدادهای درخشان کشور(سمپاد) و نماینده ولی فقیه در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور (حوزه اروپا و آمریکا) موجبات اندوه خیل کثیری از دوستداران علم و دانش را فراهم آورد.

جبهه همبستگی ملی نیروهای انقلاب اسلامی فقدان این عالم وارسته را محضر رهبر انقلاب اسلامی، بیت معزز ایشان، علما و روحانیون و علاقه مندان به ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند منان رحمت و غفران الهی را برای آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسئلت می نماییم.

بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِيمِ

إنّا لله وإنّا إليهِ رَاجعُون

فقدان جانگداز درگذشت حجت السلام والمسلمین دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا را به رهبر عزیزمان و خانواده محترمشان تسلیت عرض میکنیم، خداوند شما را اجر صابرین دهد و حضرتش فرمود: و بشرالصابرین الذین اذا اصابتهم مصیبه قالو انالله و اناالیه راجعون.

خداوند متعال روح پاکش را با انبیاء و اولیاء و شهدا محشور کند .

بِسْمِ ٱللّٰهِ ٱلرَّحْمٰنِ ٱلرَّحِيمِ

إنّا لله وإنّا إليهِ رَاجعُون

ضایعه اسفناک و دردناک فقدان استاد و دانشمند پیشکسوت، اندیشمند پر تلاش، اسوه تقوا و پرهیزگاری و یکی از برجسته ترین افراد تاًثیر گذار در تفکر تلفیق حوزه و دانشگاه استاد فرزانه شادروان خلد آشتیان جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای را تسلیت و تعزیت عرض می نمائیم.

از خداوند منان غفران و رحمت الهی برای ایشان مسئلت داریم و برای خانواده محترم داغدار و دوستداران و همکاران و پیروان آن استاد فرزانه تندرستی، عزت و سربلندی، صبر و شکیبائی را مسالت داریم.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

إنّا لله و إنا إلیه راجعون

خبر ضایعه اسفناک درگذشت حجه الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای اهالی فرهنگ را سوگوار ساخت‌، این وجود با برکت همواره در عرصه تعلیم و تربیت و پرورش جوانان کشور کوشا و در اهتمام به نخبه پروری پیشتاز بود

مرحوم اژه ای انسانی وارسته و پرتلاش که همواره به رشد نسل آینده توجهی ویژه داشت.پیوند خانوادگی آن فقید سعید با بیت محترم شهید مظلوم مرحوم آیت الله بهشتی زیوری دو سویه برای خانواده‌های محترم بود.وجود نازنین شهیدی در خانواده این روحانی بزرگوار افتخار مضاعفی برای مرحوم اژه‌ای بود. بلای جهانی کرونا که امیدواریم خداوند از سر اهل عالم دور فرماید با کمال تاسف این وجود نافع را و روحانی فاضل را ازجامعه ما گرفت.مجمع روحانیون مبارز مصیبت فقدان این عزیز را به خانواده‌های محترم اژه ای و بهشتی و به تمام دوستان و شاگردان و تربیت شدگانش تسلیت می گوید واز خداوند برای او رحمت بی پایان مسئلت دارد و امید است که تمام تلاش‌های ارزشمند علمی و تربیتی او ذخیره سرای باقی باشد.

خواهر گرامی سرکار خانم‌ دکتر ملوک‌ السادات بهشتی

درگذشت همسر بزرگوارتان حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای یار وفادار شهید بهشتی و فرزند ممتاز حوزه و‌ دانشگاه که عمر پربرکت خود را صرف پرورش استعدادهای جوانان این مرز و بوم نموده و منشا خدمات ارزنده علمی، فرهنگی و اجتماعی گردید، به شما و آقایان دکتر سید محمدرضا و سید علیرضا بهشتی و سایر بستگان آن زنده یاد تسلیت عرض نموده و از درگاه حضرت حق برای آن مرحوم علو‌ درجات و‌ برای سرکارعالی و‌ کلیه بازماندگان صبر و‌ اجر تمنا داریم.

ائنلاف احزاب زنان اصلاح طلب(صدف)

متن پیام رئیس جمهور به این شرح است:
 
الَّذِینَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَهً عِنْدَ اللَّهِ وَأُولَئِکَ هُمُ الْفَائِزُونَ (توبه / آیه ۲۰)
 
درگذشت دانشمند فرهیخته، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده فقید رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا، موجب اندوه و تأثر عمیق گردید.
 
این عالم مجاهد افزون بر تسلط بر علوم حوزوی و دانشگاهی در فعالیت‌های مختلف علمی و دانشگاهی از جمله تأسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، وحدت میان دانشگاه و حوزه و نیز در سایر سمت‌های خدمتگزاری، کارنامه درخشان و ارزشمندی از خود برجا گذاشت که به عنوان الگویی برای دانش‌آموختگان معارف اسلامی همواره الهام‌بخش خواهد بود.
 
اینجانب این ضایعه را به جامعه علمی و دانشگاهی، دوستداران، خانواده مکرم آن عالم وارسته و به ویژه خانواده بزرگوار شهید آیت‌الله بهشتی تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و همجواری با ائمه اطهار (ع) و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.
close-link
متن پیام آیت الله سید ابراهیم رئیسی به این شرح است:
 انا لله و انا الیه راجعون
 
دریافت خبر رحلت دانشمند فرهیخته، حجت الاسلام دکتر جواد اژه‌ای موجب تأثر اینجانب شد.
 
این عالم فقید که در کنار شهید آیت الله بهشتی، از ابتدای انقلاب وجه همت خود را بر تربیت نسل‌های آینده این سرزمین قرار داد و در مسئولیت‌های متعدد فرهنگی، چه در جایگاه نمایندگی، ولی فقیه در امور دانشجویان دانشجویان اروپا و آمریکا، چه در مقام تأسیس و اداره سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و چه در تلاش‌های علمی خود در حوزه تعلیم و تربیت، منشأ خدمات بزرگ بود.
 
این مصیبت را به همسر مکرمه ایشان - یادگار شهید بزرگوار آیت الله بهشتی - و همچنین خانواده‌های اژه‌ای و بهشتی، برادران، فرزندان و شاگردان آن مرحوم تسلیت می‌گویم.
 
خداوند آن مرحوم را با برادر شهیدش محشور کرده و به بازماندگان صبر واجر عطا فرماید.
close-link
متن پیام محمد باقر قالیباف به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
 
 إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ
 
فقدان اندیشمند گرانمایه و عالم مجاهد و مهذب حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا و استاد دانشگاه تهران موجب تأسف و تالم گردید . ایشان از شخصیتهای برجسته و مخلص انقلاب و نظام و یاور رهبری بودند که در طول سالهای متمادی و ادوار مختلف در عرصه‌های علمی ، فرهنگی و اجرایی خدمات شایان و فراموش نشدنی را به کشور عرضه داشتند.
 
از دستاوردهای ارزشمند ایشان تاسیس و پایه گذاری سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و مدیریت عالمانه مجموعه نخبگان جوان بود که باعث رشد و شکوفایی و سرافرازی آنان در عرصه‌های علمی بین‌المللی و زمینه‌ساز توجهات ویژه به تربیت و سازندگی نخبگان و نخبه پروری گردید.
 
ایشان با دلسوزی کم‌نظیری عمر خود را وقف تربیت نوجوانان مستعد در سراسر کشور کردند و به خصوص یکی از زمینه سازان اصلی توجه ویژه به پرورش استعداد دانش آموزان محروم بودند و بی‌ریا و مخلصانه در این راه خدمت کردند. نتیجۀ سالها مجاهدت دکتر اژه‌ای در سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، نشانگر آن بود که آموزش عمومی و دولتی، می‌تواند پیشرو، موثر و محرومیت‌زدا باشد.
 
اینجانب ضمن عرض تسلیت به جامعه علمی ،فرهنگی و نخبگانی، شاگردان و همکاران آن مرحوم در مجموعه سازمان ملی استعدادهای درخشان و دانشگاه تهران ،دوستان ، خانواده محترم‌ ، همسر مکرم و به ویژه بیت شهید بزرگوار آیت الله دکتر بهشتی و سایر وابستگان ، برای آن روحانی جلیل القدر که اینک در جوار برادر شهیدش آرام گرفته رحمت و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه الهی مسئلت می نمایم
close-link
قله های جود و کرم در خدمت

سيدعليرضا حسيني‌بهشتي
يادمان هفتمين روز درگذشت حجت‌الاسلام دكتر جواد اژه‌اي درست گفته‌اند كه ارزشمندترين اندوخته‌هاي هر مردمي، نه منابع زيرزميني‌، نه زرادخانه‌هاي عريض و طويل و نه ذخاير ارزي و فلزات گران‌قيمت كه سرمايه انساني آن است: نيروي انساني آگاه، دانشمند، توانا، باتجربه و خلاقي كه بتواند سرمايه‌هاي اقتصادي را با تكيه بر سرمايه‌هاي اجتماعي به منبعي مولد براي توسعه همه‌جانبه، پايدار، متوازن و اصيل به ‌كار اندازد. بر همين سياق شايد اغراق نباشد بگوييم در ميان كارگزاران سرمايه انساني، دست‌اندركاران حوزه تعليم و تربيت و تبيين‌كنندگان و پديدآورندگان حوزه‌ انديشه و دانش و هنر، به نسبت ديگران از مرتبه‌ بالاتري از تاثيرگذاري در امر افزايش سرمايه انساني برخوردارند. از همين‌رو فقدان كساني كه در اين عرصه خدمت مي‌كنند، آسيبي است كه به اين سرمايه وارد مي‌شود. فقدان حجت‌الاسلام دكتر جواد اژه‌اي براي من، گذشته از پيوندهاي عاطفي نزديك، از اين بُعد نيز با تاسف بسيار همراه شد. با دكتر اژه‌اي از سال ۱۳۵3 كه با خواهرم ازدواج كرد، آشنا شدم. البته پيش از اين خويشي سببي، هم پيوند خويشاوندي نسبي از طرف مادرشان كه دخترخاله پدرم و آيينه‌اي از مكارم اخلاق بود، داشتيم و هم حضور گاه و بي‌گاه وي و برادرش علي‌اكبر را كه در فاجعه تروريستي انفجار دفتر مركزي حزب جمهوري در سال ۱۳۶۰ به شهادت رسيد به منظور تبادل نظر و گفت‌وگو در كتابخانه پدر شاهد بودم. با سفر او به اتريش كه براي ادامه تحصيلات دانشگاهي در رشته روانشناسي صورت گرفت، ديدارها كمتر شد، تا خرداد ۱۳۵۷ كه پدر براي هماهنگي و تبادل نظر با نيروهاي مبارز در امريكا و اروپا، پس از سال‌ها ممنوعيت خروج توسط ساواك، همراه با مادر و خواهر كوچكم به اتريش رفت و من و پس از من برادرم به آنها پيوستيم. پس از بازگشت‌مان به ايران و تا روز خاكسپاري پدر، ديگر يكديگر را نديديم. پدر تلاش‌هايش براي اصلاح و تحول جامعه را در دو ميدان متمركز كرده بود: تدوين مباني نظري كه همزمان با نقد وضعيت موجود، به ترسيم وضعيت مطلوب نيز بپردازد و راه رسيدن به آن را نشان دهد؛ و كشف و جذب و پرورش نيروي انساني مستعدي كه بتواند حامل و عامل رسالت سنگين اصلاح و تحول‌ باشد.

دكتر اژه‌اي كه او نيز مانند پدر بيش و پيش از هر چيز يك معلم و مربي بود، به ويژه در رابطه با ميدان دوم، به‌طور خستگي‌ناپذيري كوشا بود. در دوران دانشجويي و پس از آن در دبيرستان‌هاي اصفهان تدريس مي‌كرد. براي ادامه تحصيل و رساله دكترا نيز بر موضوع آموزش دانش‌آموزان تيزهوش متمركز شد. همزمان، رابط امين پدر و اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا و نيز مبارزان خارج از كشور بود. پس از بازگشت به ايران، مدتي در وزارت امور خارجه و پس از آن به عنوان وزير مشاور و رييس سازمان بهزيستي كشور در كابينه دولت جنگ مشغول به خدمت شد. به زودي دلش هواي كار با نسل فردا كرد و سرانجام در همان دولت مسووليت گسترش سازمان پرورش استعدادهاي درخشان را بر عهده گرفت. در همان سال‌ها به تدريس و تحقيق در دانشگاه نيز مشغول شد و بدين‌سان، به ميدان توسعه دانش نيز پا گذاشت. هم به ‌لحاظ علاقه‌ وافري كه به پدر و انديشه وي داشت و هم با توجه به سابقه همكاري با پدر در ويرايش نهايي كتاب «خدا از ديدگاه قرآن»، پس از تشكيل بنياد نشر آثار و انديشه‌هاي شهيد آيت‌الله دكتر بهشتي در سال ۱۳۷۶ مشتاقانه و بدون هيچ چشمداشتي، مسووليت بازبيني و ويرايش نهايي آثار را برعهده گرفت. در آخرين روزها و واپسين گفت‌وگوهايي كه داشتيم، وضعيت ويرايش نهايي تفسير قرآن هفت جلدي شهيد آيت‌الله دكتر بهشتي با عنوان «در مكتب قرآن» و نيز كتاب «تقيه: هدف‌پايي، نه خودپايي» از ايشان را كه قرار است به زودي به زيور طبع آراسته شود با يكديگر براي آخرين بار وارسي مي‌كرديم. عشق، پشتكار و شور و اشتياق او در اين عرصه همانند همه عرصه‌هاي ديگري كه در آن خدمت مي‌كرد، كم‌نظير بود. از اينكه صوت بخش‌هايي از درسگفتارهاي تفسيري كه سال‌ها در پي يافتنش بوديم پيدا شده بود، اظهار شعف مي‌كرد. اميدوار بودم كه انتشار اين كتاب‌ها و نيز برخي ديگر از آثار باقيمانده را با چشمان خود ببيند كه متاسفانه تقدير به‌ گونه‌اي ديگر رقم خورد. در اندوه از دست دادن چنين افراد خدومي صدالبته غم فراق سنگين است، به ويژه دكتر جواد اژه‌اي كه در عرصه خدمت، جود و كرم را به قله‌هايي بلند رساند.

روزنامه اعتماد
close-link
متن پیام حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت جناب حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای، نماینده مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا، استاد دانشگاه و مؤسس و مدیر پیش‌کسوت دبیرستان‌های سمپاد و داماد شهید مظلوم بهشتی و برادر شهید علی‌اکبر اژه‌ای (از هم‌رزمان شهید بهشتی و شهدای ارجمند هفتم تیر) را به خانواده معزز، جامعه دانشگاهی و دوستان و آشنایان ایشان تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر خواستارم. ایشان در طول سالیان متمادی، عضویت در هیئت امنای دانشگاه سوره سازمان تبلیغات را برعهده داشتند و همواره در ابراز لطفشان نسبت به حقیر، از جایگاه ویژه و منحصربه‌فرد سازمان تبلیغات اسلامی به‌عنوان یک نهاد انقلابی خدمت‌گزار به ملت و نظام سخن می‌گفتند و همواره از مشاورت و خیرخواهی خود، این بنده و مجموعه سازمان را منتفع می‌نمودند. امید آنکه با خوبان شهید انقلاب اسلامی همچون شهید والا مقام، بهشتی عزیز محشور شوند.
close-link
متن پیام سید حسن خمینی به این شرح است:

بسمه تعالی
 
برادران گرامی جناب آقای دکتر محمد رضا بهشتی و جناب آقای دکتر علیرضا بهشتی دامت تأییداتهما
 
درگذشت حضرت حجه الاسلام و المسلمین آقای شیخ جواد اژه ای را صمیمانه خدمت حضرات مستطاب عالی و سایر بازماندگان محترم به ویژه همسر مکرمه آن مرحوم و فرزندان داغدارشان تسلیت عرض می نمایم.
 
خدای متعال آن فقید سعید را با اولیاء خویش محشور دارد و به همه مصیبت دیدگان صبر و اجر مرحمت فرماید.
close-link
متن پیام علی لاریجانی به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون
 
درگذشت عالم خدوم و با اخلاص، حجةالاسلام و المسلمین جناب  آقای دکتر  جواد اژه ای  را به خاندان معزز آیت الله شهید دکتر بهشتی، علی الخصوص همکار گرامی، جناب آقای دکتر محمدرضا بهشتی و دیگر بازماندگان  تسلیت عرض می کنم.
 
خدمات ارزنده‌ علمی و فرهنگی این روحانی فاضل و با همت ، معرّف چهره‌ ای باابتکار  از   عالمِی خدمتگزار است.
 
از خداوند متعال علوّ درجات آن مرحوم و رحمت و مغفرت الهی برای ایشان و صبر و اجر برای بازماندگانشان را مسألت می کنم.
close-link
متن پیام دکتر صالحی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الَّذِينَ آمَنُوا وَهَاجَرُوا وَجَاهَدُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ أَعْظَمُ دَرَجَهً عِنْدَ اللَّهِ  وَأُولَئِكَ هُمُ الْفَائِزُونَ
 
در این ایّام حزن انگیز و روح فرسا که جامعة بشری از جمله ملّت بزرگ ایران در حال مبارزه با ویروس منحوس کرونا و صیانت از سلامت و صحّت عزیزانِ خود هستند، خبر رحلت عالمِ مجاهد و روحانی وارسته، حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر جواد اژه¬ای بر رنج و محنتِ خدمتگزاران میهن عزیز اسلامی و اعضای خانوادة بزرگ نهضت عظیم اسلامی افزود.
آن فقید سعید به واسطة فراست جبلّی و حُسن سلوک خود با اقشار مختلفِ فرهیختگان و بزرگان نهضت امام خمینی (ره) و همچنین به علّت انتساب به خاندان جلیل القدر و دانش پرورِ صدر، به مرور ایّام و در گذر زمان به چندین هنر آراسته شد و از جایگاهی ویژه در میان اهل فضل و دانش برخوردار گردید. اینجانب به واسطة توفیق خدمتگزاری به نظام اسلامی در نهادها و مؤسسات دولتی و دانشگاهی از جمله وزارت علوم ، تحقیقات و فنّاوری ، وزارت امور خارجه و دانشگاه صنعتی شریف با فعالیت ها، خدمات و روش و منشِ این دانشمندِ نیکوخصال آشنایی حاصل کردم و به روشنی دریافتیم که مقام و منزلت آن بزرگوار، تنها نشأت یافته از انتساب نسبی و سببی به چهرة درخشان و کم نظیرِ انقلاب اسلامی، شهید والا مقام دکتر سیّد محمّد بهشتی (اعلی الله مقامه الشریف) نیست. ایشان افزون بر طی مراحل و کسب مدارج حوزوی و دانشگاهی به هنگام ضرورت در قارّة اروپا به تبلیغ و تبیین مبانی و اصول نهضت اسلامی پرداخت و در دوران زعامت و ولایت رهبر فرزانة انقلاب اسلامی (مُدّ ظله العالی) به  عنوان نمایندة معظم له در امور دانشجویان ایرانی در اروپا و آمریکا فعالیّت نمود و برای سالیان متمادی نیز در جایگاه¬های مرتبط با حوزة علم و فرهنگ از جمله ریاست هیئت امنای سازمان ملّی پرورش استعدادهای درخشان و ریاست دانشکدة روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران به ایفای نقش پرداخت.
اینجانب بدون تردید ضایعة فقدان آن روحانی عالیقدر و صاحب فضیلت را خسرانی عظیم برای جامعة علمی و فرهنگی کشور می دانم و اکنون که پیکر مطهّر ایشان در جوار آرامگاه شهدای 72 تن آرمیده است، از درگاه حضرت احدّیت ، مسألت می نمایم تا این عالمِ عامل را در رکاب شهیدان والامقام انقلاب اسلامی، جلیس و همنشین سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و شهدای صدرِ اسلام قرار دهد. بمنّه و کرمه
 
زمُلک تا مَلکوتش حجاب برگیرند                                    هر آن که خدمتِ جامِ جهان نما بکند 
close-link
متن پیام سعید خطیب زاده به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
 
انا لله و انا الیه راجعون
 
با کمال تاسف و تاثر، در روزهای غمبار خزان ستارگان درخشان جامعه نخبگان علمی و فرهنگی کشور، در سوگ ارتحال معلم‌ و استاد فرزانه، عالم مجاهد و متخلق حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای نشسته‌ایم.
 
حجت الاسلام والمسلمین دکتر اژه‌ای داماد ارشد و تربیت یافته مکتب شهید والامقام دکتر بهشتی رحمت الله علیه بود که سال ها افتخار شاگردی و تلمذ در محضر آن فقیه و متفکر عالی مقام و وارسته را داشت، عمر بابرکت خویش را با نبوغ و خلاقیت در یکی از اساسی ترین و مهمترین مسئولیت های ماندگار کشور در مدیریت آموزش و پرورش فرزندان تیزهوش و نابغه از نسل نوجوان و جوان این مرز و بوم بعنوان سرمایه های ملی ایران عزیز و تاسیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و همچنین مسئولیت نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا صرف نمود.
 
 این معلم متواضع، نمونه برجسته زیست متعالی بود که همه وجود و عمر با برکت خویش را در تربیت فرزندان ایران اسلامی صرف کرد.
 
 اینجانب همانند بسیاری دیگر افتخار شاگردی و بهره مندی از دستان پر مهر و محبت و فکر و اندیشه ناب ایشان همچون پدری دلسوز ، روحانی و معنوی را داشتم.
 
اینجانب ضایعه بزرگ فقدان آن معلم دلسوز و اندیشمند فرهیخته را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیت معظم شهید دکتر بهشتی به خصوص همسر مکرمه و فرزندان ایشان و آحاد جامعه دانشگاهیان و حوزویان به خصوص شاگردان ایشان تسلیت و تعزیت عرض می‌‌نمایم. از درگاه خداوند سبحان برای ایشان علو درجات و همجواری با شهدا به خصوص شهید بهشتی و برادر شهیدش و برای خانواده شریف ایشان و کلیه بازماندگان صبر و اجر مسئلت می نمایم.
close-link
متن پیام محمد رضا واعظ مهدوی به این شرح است:

مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا
 
در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند ، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند :
 
 قرآن کریم: سوره احزاب ؛ آیه ۲۳
 
دست تقدیر در این روزگار کرونایی، جدایی از بزرگان و فرهیختگانی را مقرر داشته است که فقدان هریک ضایعه ای جبران ناپذیر بر پیکر واحد بشریت رقم می زند.
 
درگذشت غمبار حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای ، استاد روانشناسی دانشگاه تربیت مدرس ، وزیر اسبق بهزیستی ، معاون فرهنگی نخست وزیر، پایه گذار مدارس استعدادهای درخشان در کشور ،  رئیس هیات مدیره و هیات امناء سازمان اسلامی دفاع از حقوق کودکان (کافل)، و نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی در اروپا، ضایعه ای جبران ناپذیر برای جامعه علمی و اجرایی میهن و همه خدمتگزاران راستین انقلاب اسلامی و نیک اندیشان و نیکوکاران کشور است. او که بیش از چهل سال صادقانه زندگی کرد و همواره شجاعانه خروشید و قلبش مالامال از عشق ضعفا و مستضعفان بود ؛ او که طی چهل سال مدیریت و خدمت، زاهدانه زیست و ذره ای از بیت المال نیاندوخت ، او که علم و عمل را با صلابت درهم آمیخت، او که دلسوز و درد مند بود؛ او که نمونه و الگویی از مدیران طراز انقلاب اسلامی بود ، اینک درمیان ما نیست.
 
اینجانب که سالها در نخست وزیری تحت مدیریت مستقیم ایشان خدمتگزار بودم ، در پیشگاه خداوند متعال نیکی و صداقت و پاکدستی و حساسیت به بیت المال ، ایشان را شهادت می دهم ؛ وخدای بزرگ را بر ورع و زهد و صرفه جویی و قناعت ایشان ، و نیز پیگیری و پشتکار و  رویکرد علمی و توان مدیریتی او گواه می گیرم.
 
روحش شاد و روانش متعالی باد.
 
اینجانب فقدان این روحانی دانشمند و نیکوکار و نیک اندیش را به بیت معظم شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی ، و اعضا هیات امناء و همکاران هاسب ، علی الخصوص جناب مهندس طحایی مدیر عامل محترم سازمان اسلامی دفاع از حقوق کودکان ( کافل ) و سایر اعضاء هیات امنا و هیات مدیره این سازمان خیریه ، و نیز محضر مقام معظم رهبری  و انجمنهای اسلامی دانشجویان و فارغ التحصیلان اروپا تسلیت عرض می کنم و از ذات اقدس خداوند باری تعالی برای آن عزیز فرهیخته رحمت واسعه و علو درجات مسئلت می نمایم.
close-link
متن پیام دکتر سید احمد حسینی به این شرح است:
 انا لله واناالیه راجعون
 
درگذشت تاسف بار حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه ای داماد شهید بزرگوار آیت الله دکتر بهشتی و استاد دانشگاه تربیت مدرس که خدمات ارزشمندی را در عرصه های مختلف به مردم شریف ایران اسلامی نموده بودند را به خانواده محترم و بیت شهید والامقام  آیت الله دکتر بهشتی و همه دانشگاهیان عزیز تسلیت عرض میکنم.
 
از خداوند سبحان برای آن روحانی پرتلاش وخدمتگزار، علو درجات وبرای بازماندگان و بستگان عزیزشان صبری جمیل مسالت می نمایم.

 
close-link
متن پیام تولیت آستان قدس رضوی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
 
إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ الَّذِینَ هاجَرُوا وَ جاهَدُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أُولئِکَ یَرْجُونَ رَحْمَتَ اللَّهِ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ‌
 
خبر درگذشت عالم جهادگر و پرتلاش در مسیر اعتلای نهضت علمی کشور، حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه ای داماد گرامی شهید بهشتی، مایه تأثر و تألم فراوان گردید.
 
آن عالم ربانی که با ابداعاتی ماندگار هم چون تشکیل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و مدارس استعدادهای درخشان، نقشی بی بدیل در شتاب گیری جریان علمی کشور ایفا کرده بود، در سال های با برکت عمر خویش شجره طیبه پرورش نخبگان دانشمند، مومن، متعهد و انقلابی را بر جای گذاشت و به یکی از مصادیق جریان پرثمر وحدت حوزه و دانشگاه بدل گردید.
 
اینجانب از جوار مضجع منور رضوی ضمن عرض تسلیت این ضایعه به محضر رهبر معظم انقلاب و خانواده ارجمند ایشان، برای آن مرحوم علو درجات و همجواری با برادر شهیدش و برای بازماندگان صبر و اجر جزیل از درگاه ایزد منان مسئلت می نمایم.
close-link
متن پیام دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به این شرح است:

«إنا للّه و إنا إلیه راجعون»
 
درگذشت عالم مجاهد و فاضل کوشا، مرحوم مغفور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای (رحمة الله علیه)، باعث تألم خاطر و تأثر فراوان گردید.
 
اینجانب ضایعه فقدان آن معلم دلسوز و اندیشمند فرهیخته را به بیت مکرم ایشان، جامعه علمی و نخبگانی کشور، عموم شاگردان و علاقمندان به ایشان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای آن فقید سعید علو درجات و همنشینی با اولیا الهی و برای خانواده معظم ایشان و دیگر بازماندگان از درگاه خداوند متعال صبر و اجر مسألت دارم.
close-link
متن پیام ابوذر ابراهیمی‌ترکمان به این شرح است:

انا لله و انا الیه راجعون
 
رحلت جانگداز حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای، نماینده حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا و آمریکا، ضایعه مولمه و ثلمه جبران ناپذیر است. ایشان در طول عمر خویش همواره در خدمت جامعه دانشگاهی بود و چه پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب همواره در مسیر خدمت گام برداشت.
 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در کسوت وزیر بهزیستی خدمات ارزشمندی برای مددجویان انجام داد و نیز در تربیت دانش آموزان در سالیان مسئولیتش در سمپاد، کوشید تا نسل جوان را دلسوزانه حمایت کند و همچنین همواره حامی و ملجا دانشجویان عزیز ایرانی در اروپا و آمریکا بود.
 
در مکتب شهید بهشتی(ره)، مدارا و انصاف و شکیبایی آموخت و اکنون به برادر شهیدش پیوست. خداوند اعلی ایشان را قرین رحمت واسعه خود گرداند و به بازماندگان و دوستداران ایشان صبر واجر عنایت کند.
close-link
متن پیام منصور غلامی به این شرح است:

" إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ"
 
به مشیّت مقدّر و رضای پروردگار سر فرود می‌آوریم و به تلخی و درد، دریغاگوی غیاب مردی می‌شویم که مرگ، هرگز نمی‌تواند نام و نشانش را بمیراند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ای، مسافر دیار باقی شد و اکنون خانواده بزرگ آموزش عالی در ماتم اوست؛ انسان بی‌نظیری که به رنج او و هم‌رنج‌هایش، گنجی چون سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) به میراث باقی مانده است. او را به مهر بدرقه می‌کنیم که به نیکی و دیگردوستی، سزاوار همجواری با رحمت لایزال ابدی است.
 
از درگاه حضرت احدیت برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای سایر بازماندگان ارجمند صبر، بردباری و سلامتی آرزو می‌کنیم.
 
آرزومندیم وجود همه مردم عزیز در سراسر ایران زمین بی بلا باقی بماند و به مرحمت خداوند جان‌بخش، بلا رخت از این دیار بربندد.
close-link
متن پیام غلامعلی حدادعادل به این شرح است:

بسمه‌تعالی
 
خبر درگذشت دوست گرامی خود، جناب آقای دکتر جواد اژه‌ای را در بهت و ناباوری دریافت کردم و بسیار متاثر شدم. اینجانب با مرحوم دکتر اژه‌ای چهل سال سابقۀ دوستی و همکاری داشتم. او یک روحانی درس‌خوانده و دانشگاه‌دیده و به‌حقیقت تجسم وحدت حوزه و دانشگاه بود. در کارنامه پربار او هر چه هست، خدمت به ایران و اسلام و انقلاب و جمهوری اسلامی است. وی به استعدادهای درخشان عشق می‌ورزید و در دهه‌های پس از پیروزی انقلاب هیچکس به اندازۀ او به تربیت آنها همت نگماشت و تلاش نکرد.
 
شادروان دکتر اژه‌ای شخصیتی محترم و متین داشت و بسیار نجیب و سلیم‌النفس بود و داعیۀ منصب و مقام نداشت. خدمات او به انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا فراموش‌نشدنی است.
 
فقدان این مرد دوست‌داشتنی و خدوم را به همسر ارجمندشان سرکار خانم دکتر بهشتی و دیگر بازماندگان تسلیت می‌گویم و برای آن مرحوم از خداوند کریم طلب علو درجات می‌کنم.
close-link
متن پیام محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به این شرح است:

در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با تسلیت درگذشت حجت الاسلام جواد اژه‌ای نوشت: باخبر شدم که متاسفانه بیماری منحوس کرونا، حجت‌الاسلام والمسلمین جواد اژه‌ئی را نیز از ما گرفت. درگذشت ایشان برای اینجانب بسیار غم‌بار و برای نظام تعلیم و تربیت کشور، ثلمه جبران‌ناپذیری است.
واعظی اظهار داشت: اژه‌ئی همه ویژگی‌های مدیر تراز انقلاب اسلامی- از قبیل دانش، تخصص، تقوا، ممارست و ... - را در خود داشت و از نمادهای تجمیع تخصص و تعهد در مدیریت به شمار می‌رفت.
وی خاطرنشان کرد: به عنوان داماد شهید بزرگوار، آیت‌الله دکتر بهشتی ادامه‌ دهنده راه او در عرصه تعلیم و تربیت بود و خود را وقفِ آموزش و پرورش چندین نسل از جوانان مستعد این دیار کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: آن مرحوم بیش از دو دهه از عمر پربارش را صرف تاسیس و بالندگی سازمان پرورش استعدادهای درخشان کرد و بدون تردید در همه موفقیت‌هایی که به برکت پرورش‌یافتگان مدارس سمپاد نصیب کشور شده، سهیم است.
واعظی تصریح کرد: اینجانب درگذشت این شخصیت فرهیخته، دانشمند و خدوم را به بازماندگان گرامی‌شان، خانواده بزرگ سمپاد و عموم ملت شریف ایران تسلیت عرض می‌کنم. از درگاه حضرت باری‌تعالی برای آن مرحوم علو درجات و غفران الهی و برای خانواده و دوستداران‌شان، تسلی و صبر مسالت می‌کنم.
close-link
متن پیام محمد شریعتمداری به این شرح است:

درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین  دکتر جواد اژه‌ای؛ استاد ممتاز و دانشمند فرهیخته موجب تاثر و تالم اینحانب شد.
زنده یاد  دکتر جواد اژه ای در طول سالیان خدمت خود منشا خدمات  فراوانی در حوزه علم و دانش و استعدادیابی جوانان و پرورش نجلگان کشور بود و در راه ارتقاء،رشد،توسعه ودرخشش استعدادهای این مرزو بوم، تلاش و مجاهدت های فراوانی کرد.
بی شک درگذشت این بزرگوار، ضایعه بزرگی برای جامعه علمی و فرهنگی کشور به شمار می رود.
اینجانب با عرض تسلیت به خانواده محترم ایشان، از خداوند متعال علوّ درجات و رحمت و مغفرت الهی برای آن مرحوم و صبر و اجر برای بازماندگان مسألت دارم.
close-link
متن پیام دکتر ولایتی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
 
انالله و انا الیه راجعون
 
ضایعه درگذشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج ازکشور  که سال های طولانی را در سنگرهای مختلف و در همراهی با رهبری انقلاب و نظام مقدس جمهوری ایران سپری نمود و خدمات واثرات ماندگار ی را از خود برجای گذارد موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.
 
مرحوم دکتر اژه ای همواره در حوزه علم، دانش، فرهنگ و اندیشه تلاش های فراوانی داشته که تاسیس و ریاست سازمان استعدادهایدرخشان، ریاست سازمان بهزیستی و سال های طولانی فعالیت در خصوص دانشجویان ایرانی خارج از کشور نمونه های ارزشمندفعالیت های صادقانه این شخصیت برجسته می باشد.
 
اینجانب ضایعه در گذشت ایشان را به جامعه بزرگ علمی و دانشگاهی کشور، خانواده معزز شهید بهشتی و بیت مکرم تسلیت و تعزیتعرض نموده، برای آن مرحوم رضوان و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان، شاگردان و علاقه مندان صبر و اجر آرزومندم.
close-link