دکتر جواد اژه‌ای در سال ۱۳۲۷ در شهر اصفهان متولد شد. نسب خانوادگی او از سمت پدری به فاضل هندی و آخوند ملا علی اکبر اژه‌ای (صاحب کتاب زبده‌المعارف) و از سمت مادری به آیت‌الله سید محمدصادق خاتون آبادی و آیت‌الله سید صدرالدین صدر می‌رسد.
وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه اول را در مدرسه ملی گلبهار گذراند. پس از آن در سال ۱۳۴۲ وارد حوزه علمیه اصفهان شد و همزمان به صورت متفرقه دیپلم ادبی (انسانی) اخذ کرد. در سال ۱۳۴۶ در رشته روانشناسی دانشگاه اصفهان پذیرفته شد و همزمان با تحصیل علوم حوزوی در کانون فرهنگی، علمی و تربیتی جهان اسلام و مسجد امام علی به فعالیت مشغول شد.
تحصیلات دانشگاهی ایشان، لیسانس روانشناسی از دانشگاه اصفهان (۱۳۴۶) و دکترای روانشناسی تجربی از دانشگاه دولتی وین (اتریش-۱۳۶۰) می باشد.
بعد از انقلاب ابتدا به استخدام وزارت امورخارجه درآمد (۱۳۶۰). در دولت سوم پس از انقلاب اسلامی، به مدت سه سال وزیر مشاور و رئیس سازمان بهزیستی کشور بود (۱۳۶۱–۱۳۶۳، آخرین وزیر بهزیستی) و از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۸ معاون فرهنگی اجتماعی نخست‌وزیر و پس از آن از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴ (به مدت ۱۶ سال) مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور بود.
وی از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ ریاست دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی علامه طباطبایی را به عهده داشت و به مدت ۱۵ سال نیز مدیر گروه تحصیلات تکمیلی رشته روانشناسی و بنیانگذار دوره دکترای روانشناسی در دانشگاه تربیت مدرس و در مجموع ۹ سال مدیر گروه روانشناسی تربیتی و مشاوره دانشگاه تهران بود. همچنین به مدت یک دوره عضو هیئت امناء منطقه ۳ دانشگاه‌ها و چندین سال هیئت امناء بنیاد سینمایی فارابی و کتابخانه‌های عمومی کشور بود. او به مدت هشت سال (۱۳۸۲ تا ۱۳۹۰) رئیس شورای انجمن‌های علمی کشور بود.
دکتر جواد اژه‌ای پایه‌گذار سمپاد نوین و رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۸۷ بود. علاوه بر این، از سال ۱۳۶۸ تا زمان درگذشت، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان اروپا و آمریکا بود. ایشان همچنان سال‌ها عضو هیئت امنای دانشگاه سوره بوده است.
دکتر اژه‌ای استاد تمام رشته روانشناسی دانشگاه تهران و صاحب امتیاز یکی از معتبرترین مجلات علمی-پژوهشی به نام «مجله روانشناسی» بود. وی مدرس دروس «روانشناسی اجتماعی»، «روانشناسی تربیتی»، «نظریه ها و مکاتب روانشناسی (شخصیت)»، «کاربرد آزمون های هوش و استعداد» و «آسیب شناسی اجتماعی» در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بود.
همچنین از سال ۱۳۷۴ تا زمان درگذشت، عضو حقیقی شورای هدایت استعدادهای درخشان در آموزش عالی کشور بود.
از ایشان تألیفات و مقالات متعددی نیز منتشر شده است که از میان آنها می توان به کتاب های «کتاب ایران» (با همکاری جمعی از اساتید)، «چگونه بنویسیم»، «کتابشناسی تیزهوشان از منابع آلمانی زبان»(ترجمه)، «ویژگی های شخصیتی تیزهوشان در پژوهش های روانشناختی ایران»، «ویژگی های کودکان تیزهوش»، «مقدمه ای بر روانشناسی اجتماعی از منظر اروپاییان» (ترجمه)، «روانشناسی از دیدگاه دانشمندان اسلامی»، «هدایت و مشورت در اسلام» و مقالات گوناگون در مجله روانشناسی، فصلنامه استعدادهای درخشان و دیگر مجلات تخصصی، اشاره نمود. جواد اژه‌ای در ۲۴ آبان ۱۳۹۹ در سن ۷۲ سالگی درگذشت.